9. února 2018 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý velvyslanec Janyška dostal francouzský Řád umění a literatury

Petr Janyška přebírá od francouzského velvyslance Řád umění a literatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Janyška přebírá od francouzského velvyslance Řád umění a literatury. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Bývalý český velvyslanec ve Francii a v UNESCO Petr Janyška obdržel ve čtvrtek z rukou francouzského velvyslance Řád umění a literatury v hodnosti důstojníka. Je to vysoké státní vyznamenání udělované osobnostem ze světa kultury a podle velvyslance Francie bylo Janyškovi uděleno za dlouholeté sbližování obou zemí a jejich kultur.

Janyška je letitým frankofilem, z francouzštiny překládal a vyučoval ji a také intenzivně popularizoval povědomí o současné Francii formou přednášek na českých vysokých školách, v Ústavu mezinárodních vztahů i jinde. Publikoval desítky článků a studií o současné Francii.

Janyška jako první v českém prostředí psal o problémech francouzské integrace. Coby velvyslanec se podstatně podílel na půlroční prezentaci české kultury ve Francii nazvané Česká sezóna 2002. V Paříži také zorganizoval velkou mezinárodní konferenci o T. G. Masarykovi. Na počátku 90.let působil Janyška jako novinář prvních nezávislých periodik. Mezi lety 1992 a 1994 byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, kde vedl komentářovou rubriku i přílohu Středoevropské noviny. V Lidových novinách stále publikuje články o Francii, její politice a životním stylu. 

Lidovky.cz

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.