Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý velvyslanec Janyška dostal francouzský Řád umění a literatury

Petr Janyška přebírá od francouzského velvyslance Řád umění a literatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Janyška přebírá od francouzského velvyslance Řád umění a literatury. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Bývalý český velvyslanec ve Francii a v UNESCO Petr Janyška obdržel ve čtvrtek z rukou francouzského velvyslance Řád umění a literatury v hodnosti důstojníka. Je to vysoké státní vyznamenání udělované osobnostem ze světa kultury a podle velvyslance Francie bylo Janyškovi uděleno za dlouholeté sbližování obou zemí a jejich kultur.

Janyška je letitým frankofilem, z francouzštiny překládal a vyučoval ji a také intenzivně popularizoval povědomí o současné Francii formou přednášek na českých vysokých školách, v Ústavu mezinárodních vztahů i jinde. Publikoval desítky článků a studií o současné Francii.

Janyška jako první v českém prostředí psal o problémech francouzské integrace. Coby velvyslanec se podstatně podílel na půlroční prezentaci české kultury ve Francii nazvané Česká sezóna 2002. V Paříži také zorganizoval velkou mezinárodní konferenci o T. G. Masarykovi. Na počátku 90.let působil Janyška jako novinář prvních nezávislých periodik. Mezi lety 1992 a 1994 byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, kde vedl komentářovou rubriku i přílohu Středoevropské noviny. V Lidových novinách stále publikuje články o Francii, její politice a životním stylu. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.