10. března 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PLESKOT: Konečně pátek? V sobotu očešu problémy a osvobodím duši na zahradě

Architekt Josef Pleskot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Architekt Josef Pleskot | foto: Reprofoto

PRAHA Konečně pátek! Ne. Už zase pátek! To ten týden utekl tak rychle? To není možné. Mám rád pátek stejně jako jiné dny. Každý den má pro mě svoji barvu, světlo, zvuk a možná i vůni. Mám rád ten nekonečný rytmus: sobota, neděle, pondělí, úterý... Pátek vnímám jako až k zemi ohnutou haluz, zatíženou plody, které narostly za celý uplynulý týden.

Ne vždy jsou to jen samé plody chutné, bývají i trpké. Někdy se podobají pytlům naplněným starostmi a nesplněnými úkoly. Ať je to jakkoliv, vždy v sobotu se snažím to očesat, zbavit se toho, ulehčit větvím.

Pátek večer, sobota i neděle téměř bez výjimky náleží rodině. Když ne, nedokážu zbavit větve tíže. Sobota většinou patří práci, ale jiné, než je ta „v práci“. Tvoříme na venkově zahradu. Už téměř sto let několik generací naší rodiny tvoří společně zahradu. Já se jí s mojí ženou věnuji v sobotu. Je to, jako bych zalezl do věže ze slonoviny a maloval v ní obraz, nebo psal román. Zahrada je médium, které osvobozuje duši a nechává růst křídlům. V sobotu mezi stromy se líhnou nové myšlenky, a nebo se probouzejí ty již jednou narozené, ale všedními dny ubité. Mám rád, když sobota trochu drtí tělo a hladí duši. Také se raduji z toho, když mi vyjde čas převěsit obrazy v bytě, nebo dokonce přidat nové. Na to se dokážu těšit i několik měsíců.

Neděle je svátek. Po pátku a sobotě před pondělkem. Neděli světíme. Také společně obědváme, po obědě někdy pospáváme, někdy jdeme na výstavu. S pozdním odpolednem rád odcházím do ticha vyprázdněného ateliéru. Začíná být pondělí! Ještě dřív je ale nedělní večer. Ten mám také rád, když jej ještě neopustí atmosféra zklidněného domova, pokud je obohacen koncertem, je ještě více sváteční. Mám rád zavedené pořádky, které mi dovolí vychutnávat si každý den s jeho specifickou barvou. Pátek je tmavě červený až hnědý jako třešňové dřevo.

Josef Pleskot je architekt a spoluautor mimo jiné nástavby vysoké pece Bolt Tower v Ostravě, projektu Trojhalí – Nová Karolina či objektu vinařství Sonberk.

Josef Pleskot

Najdete na Lidovky.cz