28. září 2014 10:17, aktualizováno 29. 9 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 76 let hudebník Petr Skoumal

Petr Skoumal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Skoumal | foto: Archiv MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Ve věku 76 let zemřel v neděli ráno v nemocnici v pražských Střešovicích po těžké nemoci hudebník Petr Skoumal. Potvrdil to jeho dlouholetý spolupracovník, zpěvák Michal Prokop. Skoumal například napsal hudbu pro jednu z nejznámějších Prokopových písní Kolej Yesterday. Byl ale známý nejenom psaním písniček pro dospělé i děti, ale také například tvorbou filmové hudby.

Petr Skoumal je pražským rodákem a hudební vzdělání získal nejprve také na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU ještě řízení sboru. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Tam se také potkal se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským, který se stal rovněž dlouholetým Skoumalovým spolupracovníkem.

„Nečekal jsem, že takhle rychle odejde. Byl to vynikající muzikant, možná nejlepší, kterého jsme v posledních desetiletích měli," řekl hudební publicista Jiří Černý pro Českou televizi.

Skoumal tvořil i filmovou hudbu. Diváci ji mohli slyšet třeba v několika snímcích Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byly Jára Cimrman ležící spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný. A řada lidí všech věkových kategorií určitě nezapomene například na znělku večerníčku Maxipes Fík.

Poslední rozloučení s klavíristou, skladatelem a příležitostným textařem Petrem Skoumalem, který zemřel 28. září ve věku 76 let, bude v pondělí 6. října od 12 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze, sdělil zpěvák Michal Prokop.

Lidovky.cz, ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz