18. prosince 2015 6:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Řidičák oslavil metanolovou vodkou. Vidí, ale auto asi řídit nebude

Tomáš Sova z Budišova byl jednou z obětí metanolové otravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sova z Budišova byl jednou z obětí metanolové otravy. | foto: Petr JosekReuters

Měl štěstí v neštěstí. Ztratil zrak po otravě smrtícím metanolovým koktejlem, lidi viděl jako černé tečky v husté mlze. Teď vidí. Dostal novou šanci.

Stál nad svěrákem a brousil řetěz motorové pily. Šestatřicetiletý Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou k němu byl možná nakloněný trochu víc, než by měl. Nebo se to zdálo?

Ještě na podzim roku 2012 to vypadalo, že něco podobného už nikdy dělat nebude. Zrak mu halila hustá mlha, v podstatě oslepl. Stačil okamžik: na oslavu svých narozenin si připíjel z lahve vodky s metanolem. Ta sklenice pocházela z místní prodejny, byl přes ni přelepený kolek, vzpomíná. Seděl tehdy u svého domu s přáteli, kteří taky pili – ale zřejmě vodku více „naředili“ dalšími nápoji s alkoholem.

Metanolová aféra

  • K sérii otrav metanolem (metylalkoholem) došlo na podzim 2012.
  • Během dní, týdnů a měsíců zemřelo minimálně 43 lidí.
  • Nejvíc jich bylo v Moravskoslezském kraji.
  • Případ zasáhl jedenáct ze čtrnácti krajů.
  • Mnozí, co přežili, utrpěli poškození zraku.
  • Policejní pátrání vyústilo také v případ s největším počtem obviněných v dějinách české kriminalistiky: kolem šedesáti lidí.
  • Aféru pocítili skoro všichni, když 20. září – bezprecedentně – vyhlásil ministr zdravotnictví prohibici alkoholu s obsahem nad 20 procent, která trvala týden.

Onen zářijový den měl důvod k radosti nejen kvůli narozeninám. Krátce předtím si udělal řidičský průkaz na kamiony – a měl tak šanci získat novou práci, což je pro nezaměstnaností stíhaný Budišov nad Budišovkou na Opavsku mimořádné. Mohl vyměnit příležitostnou těžkou práci lesního dělníka a cesty po světě, uživit rodinu, s níž bydlí v domě na okraji města. A přestávky mezi cestami by mu daly čas na dvouletého a šestiletého syna i na domácí hospodářství.

Osudové vodky se napil v neděli večer, v pondělí šel normálně do práce do lesa. Začal ale zvracet, bylo mu špatně, chtělo se mu spát. Tehdy ještě myslel, že se třeba nadýchal postřiku používaného na ochranu stromů. Informace o metanolové otravě teprve nabývaly na intenzitě, první případy byly staré jen desítky hodin a nikdo netušil, kam až metanolová chobotnice jed poslala. Potíže měli také další tři účastníci oslavy, ale protože pili i jiný alkohol, následky byly děsivé jen pro oslavence.

Tomáši Sovovi se ale přitížilo: v jeho těle se měnil metanol na kyselinu mravenčí. Svět se mu halil do mlhy. Do opavské nemocnice se dostal v úterý, kdy už otrava běžela naplno. Lékaři vyřkli osudné: je napadený oční nerv, připravte se na všechny možnosti.

Nevidím tě, mami

„Říkal mi: vím, že jsi tady, ale nevidím tě,“ vzpomínala v roce 2013 na návštěvu v nemocnici jeho matka Vladimíra Skopalová. V jejich domě si v té době podávali ruce vyšetřovatelé, kontrolovali všechny lahve. Mrzelo ji, že ani tehdy se neozval nikdo, kdo by chtěl pomoci. Že třeba nevznikla sbírka na pomoc obětem metanolové kauzy, do níž by přispěli i výrobci legálního alkoholu. Také lékaři přiznali: Tomáši Sovovi tehdy chybělo jen málo k tomu, aby jeho jméno bylo mezi pěti desítkami těch, kdo otravu nepřežili.

Alternativní pomoc

Ale co je hlavní: Tomáš Sova vidí. Zrak se mu vrátil několik týdnů po otravě, o Vánocích už viděl. Sice o něco hůř než dřív, ale viděl. Bojovalo tělo, pomohla naděje, podpora okolí. „Hledali jsme i alternativní metody, bylinky, možná právě ony zabraly,“ přiznala matka. Ačkoli může být její syn unavenější, už zase rozšířil hospodářství, tentokrát o kachny. A domluvil si, že bude pracovat nikoli v lese, ale na skládkách dřeva, kde klády upravuje na patřičné rozměry.

„Jen o ten řidičák na velká auta asi přijdu, lékaři to velice zvažují,“ přiznával. Na Vánoce sice jel s kolegou kamionem pryč, ale tuhle práci už zřejmě vykonávat nebude. Zůstane u dřeva. Tomáš Sova už ví, že měl štěstí, jako jeden z mála. Sám přiznával, že šlo o malý zázrak – a teď musí zabrat, aby dohnal čas, vyrovnal závazky, které za dobu jeho nemoci vznikly. A alkohol? „Dám si, ale jsem opatrnější na obsah a původ. Jen značkové, případně domácí ze zaručených zdrojů,“ dodává.