Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Sebevražda? Hokejového mistra světa Paška našli s prostřelenou hlavou

Dušan Pašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Pašek | foto: ČTK / Archiv / Koláž Šimon / LN

Skutečně sebevražda? Anebo spíše vražda? Otázku, cože se vlastně přihodilo 14. března 1998, krátce po památném naganském olympijském turnaji, už zřejmě nikdo nezodpoví. Toho dne přestalo tlouct srdce výtečného slovenského hokejisty Dušana Paška, jednoho z hrdinů, kteří v roce 1985 dotlačili v Praze československý tým k titulu mistrů světa. V pouhých 37 letech zůstal ležet na stole své kanceláře s průstřelem hlavy.

Sebevražda, uzavřeli tehdy vyšetřování policisté. S jejich verdiktem se ale především lidé blízcí Dušanovi Paškovi nesmířili. O vraždě se dodnes nahlas mluví třeba i mezi novináři, kteří sympatického bojovníka z ledových arén dobře znali.

„Já téhle verzi také moc nevěřím,“ řekl v roce 2012 Ondrej Gajdoš, uznávaný hokejový expert z deníku Sme. „Dušan byl vyrovnaný člověk, věčný optimista s velkými plány do budoucna. Že by se sám zastřelil? Nějak mi to nešlo do hlavy.“

Že by si snad „Ceco“, jak se Paškovi přezdívalo, sám prostřelil hlavu? Nesmysl, zní dodnes velmi přesvědčivě z mnoha stran.

O vraždě je přesvědčená i Paškova maminka Irma.

„Nikdo z naší rodiny nikdy neuvěří slovům o sebevraždě,“ zlomil se jí smutkem hlas i po čtrnácti letech od zmíněné tragické události.

„Se synem jsem se potkala naposledy čtyři hodiny před jeho smrtí,“ povídala zvolna. „Na sto procent bych na něm poznala, kdyby něco nebylo v pořádku. Asi jako každá máma. Dal si kávičku a mířil na oběd... Neměl žádný problém s lidmi ani s penězi, jak se psalo. A že by si sám sáhl na život? Absolutní nesmysl...“

Že by střílela mafie?

Bratislavská policejní mluvčí Marta Bujňáková před časem prohlásila, že mrtvý měl prostřelenou hlavu a v jeho blízkosti se našla zbraň, kterou Pašek legálně držel.

„Soudní lékař a experti kriminalistickoexpertního ústavu vyloučili zavinění cizí osobou,“ tlumočila závěry vyšetřování.

Dohady ale zůstaly.

Ukažte mi sebevraha, který se střelí do čela, zněla jedna z naléhavých otázek. Ostatně jde to vlastně vůbec? Zkuste si danou situaci jen představit. Asi dost obtížně či přesněji krkolomně, že...?

Balistická expertiza navíc údajně potvrdila, že střela byla vedena do týla a čelem proletěla až na cestě z těla ven.

Zpráva o Paškově smrti vyvolala na Slovensku zděšení a rázem se i v médiích vyrojila záplava spekulací, cože se za smutným koncem uctívaného hokejisty vlastně schovalo. Psalo se třeba o tom, že jeho život ukončila mafie, neboť Paškovi byl Slovenskou informační službou odebrán diplomatický pas a bývalý skvělý útočník už prý nemohl bez rizika vyvážet do Rakouska zbraně a drogy.

Jiná verze hovořila o tom, že Pašek měl vůči mafii astronomický dluh, který se prý s horami prohraných žetonů v kasinech neustále zvětšoval.

„Tohle všechno jsou vyložené blbosti,“ smetla zmíněné úvahy ze stolu jeho maminka. „Žádné dluhy neměl ani problémy s penězi. Proč také?“ Pašek toho ve své hokejové kariéře stihl celkem požehnaně. V osmdesátých letech pravidelně hrával na světových šampionátech za Československo, nechyběl ani na olympiádách v Sarajevu (1984) a Calgary (1988) či na Canada Cupech (1981 a1984).

Krátce před sametovou revolucí zamířil do zámořské NHL, kde nastupoval za Minnesotu North Stars. V závěru kariéry si zahrál i ve Švýcarsku, Itálii a Finsku.

Slavné zlato z roku 1985

Snad největší slávu si ale užil v roce 1985, kdy při mistrovství světa v Praze políbil na krku se houpající zlatou medaili.

„Dušan patřil mezi silové útočníky,“ vzpomínal Miloslav Hořava, jenž ve zlatém pražském týmu válel v obraně. „Tehdy se hodně kombinovalo, ale Dušan předváděl hodně agresivní hokej, založený na kondici. Hlídat ho nebylo pro nikoho vůbec snadné. Mířil si to pokaždé rovnou k brance, patřil mezi nebojácné útočníky.“

Titulu se tehdy v Praze dočkal po Paškově boku také Vladimír Růžička, pozdější úspěšný reprezentační trenér.

„Dušana jsem považoval za super kluka, kamaráda. Strašná škoda, že zemřel tak mladý. Hrozně mě to mrzí...“ hledal slova.

V prosinci roku 1997 se Pašek stal předsedou slovenského hokejového svazu a v této funkci odcestoval i do Nagana.

Zatímco čeští hokejisté uvedli národ v dalekém Japonsku do stavu bezbřehé euforie, Slováci se domů vraceli po pořádném výprasku se skloněnými hlavami. Olympiáda jim nevyšla ani za mák, ale že by jejich prachbídné výkony snad měly přivést Paška až k sebevraždě? Těžko přijmout tuhle myšlenku. Pašek navíc po Naganu nestáhl hlavu mezi ramena, ale gentlemansky vysekl olympijským šampionům poklonu: „Čeští trenéři i hráči zvládli taktiku na jedničku a uměli z osobností, které měli k dispozici, vytěžit maximum. A ještě jedna věc - Hlinkovi s Lenerem se povedla velká věc, když do týmu pozvali Vláďu Růžičku a svěřili mu kapitánské céčko. Právě on výrazně pomohl týmu k zisku zlatých medailí.“ „Dušana jsem vždy považoval za sebevědomého a vyrovnaného člověka,“ vzpomínal Jiří Hrdina, jenž také nastupoval v Bukačově výběru na pražském šampionátu před 27 roky. „Co se stalo, je neskutečné, strašné...“

Šest dopisů na rozloučenou

Na postu prvního muže slovenského hokeje tedy Pašek vydržel pouhé čtyři měsíce. A kromě pistole po němv kanceláři zůstalo už jen šest dopisů na rozloučenou.

„Dopisy neobsahují nic, co by umožňovalo uvažovat jinak, než že to bylo Dušanovo osobní rozhodnutí,“ prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Peter Ondera. „V dopisech požádal rodinu a spolupracovníky o odpuštění, že své problémy řeší touto cestou. Cítil se neúspěšný ve své funkci,“ dodával Ondera.

„Ne všechno, co se zveřejňuje, ale musí být pravda,“ reagoval na jeho slova pro deník Národní obroda generální sekretář slovenského svazu Pavol Macko.

„Způsob, jakým Dušan Pašek odešel na věčnost a hlavě důvody, které jej k tomu vedly, kryje rouška tajemství,“ napsal deník Pravda.

List Práce zase připomínal, že podle lidí točících se kolem Paška sebevražda „... nezapadá do životní mozaiky i osobnostního projevu včetně posledních dnů hokejového prezidenta. Kdoví, jestli odpověď nebo aspoň náznak skrývají dopisy příbuzným a spolupracovníkům,“ ptal se list.

Druhá Paškova manželka Luba ani dlouhé roky po tragédii žádné další okolnosti událostí v oné osudové kanceláři nevypátrala.

„O podrobnostech smrti Dušana dodnes nic nevím,“ povídala. „Jeho dopisy ale byly určitě psané pod velkým nátlakem. Myslím si, že policisté případ nevyšetřili tak, jak měli. Uzavřeli ho velmi brzo a nikoho moc nevyslechli. Ani lidi, kteří tam byli, když Dušana našli. Amě? Jen velmi krátce. Onoho 14. března se mi zbořil svět a při životě mě už držel jen náš chlapeček.“ Jejich syn Dominik měl tehdy pouhé dva roky.

„Užívala jsem si život s mužem, kterého jsem milovala a měla s ním dítě, po kterém jsem toužila. Byla jsem tak šťastná, až jsem se toho někdy lekala. Stále jsem se obávala, aby se něco nestalo, aby se ten kouzelný život nějak nezměnil. Mé obavy či snad dokonce předtuchy se ale bohužel nakonec vyplnily...“

Takže zůstaly už jen vzpomínky. V myslích fanoušků a blízkých. Kdo by jen zapomněl na tradiční skandování „Ceco banán!“ anebo na Paškův slavný vítězný gól na pražského šampionátu Sovětskému svazu, kdy brankáři soupeře Myškinovi poslal do sítě svůj typický pozdrav a podepsal klíčové vítězství 2:1 na turnaji.

To všechno už je pryč. Zůstal jen trýznivý pocit bezmoci a beznaděje a také naléhavá otázka: Co se onoho 14. března 1998 skutečně přihodilo...?

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

7 pozemků pro výstavbu RD - Budča - Zvolen - Slovensko
7 pozemků pro výstavbu RD - Budča - Zvolen - Slovensko

Slov. národ. povstania, Zvolen, Banskobystrický kraj, Budča, Slovensko
2 039 583 Kč