Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Vladimír Dlouhý. Talentovaný herec, který odešel příliš brzy

Vladimír Dlouhý získal Českého lva za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý získal Českého lva za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli za... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Za čtyřicet let působení si vydobyl místo mezi nejvýznamnějšími českými herci přelomu 20. a 21. století. Prahou v podvečer 20. června 2010 proletěla strašná zpráva. Ve věku dvaapadesáti let podlehl v boji s rakovinou žaludku pozoruhodný český filmový, divadelní a televizní herec Vladimír Dlouhý.

Pohublý muž s velkýma očima jako by celý život bojoval s cejchem, který mu vpálila hned první a skvělá filmová role Adama, kterou vytvořil už v necelých dvanácti letech v Kachyňově přepisu Marshallovy knihy Už zase skáču přes kaluže (1970), v němž scenárista a spisovatel Jan Procházka, jenž už nesměl být uveden v titulcích, skvěle převedl příběh obrnou ochrnutého australského hocha do moravského městečka na přelomu století. 

Český film zná nejeden případ, kdy náhodně objevený „barrandovský Mozart“ zmizel a už nikdy nic nenatočil. Vladimír Dlouhý měl talent a štěstí, že nebyl využíván a zneužíván jako třeba Tomáš Holý. V dospívání si pak zahrál německého hocha Tonyho v Jirešově Ostrově stříbrných volavek (1976), Petra Majera v televizním seriálu Arabela (1980) nebo mlynářova synka v Bočanově pohádce S čerty nejsou žerty (1984) a mladého žokeje v televizním cyklu Dobrá voda (1982).

Tyran s dětskou tvářičkou

Původně chtěl být stavebním inženýrem jako otec, neúspěšně se hlásil na průmyslovku a šel se učit zedníkem. Nakonec vystudoval pražskou konzervatoř a v roce 1980 nastoupil do Divadla Na zábradlí.

Vladimír Dlouhý ve hře Revizor.

Vladimír Dlouhý ve hře Revizor.

Málokdo může zapomenout na chvíli, kdy se z kukly roztomilého chlapce vylíhl pestrobarevný dospělý motýl čili rychle zrající herec schopný mimořádných psychologických kreací. V roce 1988 kamarády přezdívaný Mirek oslnil v hlavní roli jako Caligula v Rajmontově skvělé inscenaci Camusovy hry coby, jak jsem tehdy někam napsal, „tyran s dětskou tvářičkou“. 

Stejně tak mezi jeho životní postavy patřilo účinkování v inscenacích Macbeth, Tatarská pouť, Astrolog a Largo Desolato. Asi jsem nebyl sám, koho zklamalo, když odešel po listopadu 1989 do Divadla Bez zábradlí, kde po tříletém působení změnil prostředí a v éře 1994–1997 byl k vidění v pražském Rokoku. 

S mladším bratrem Michalem, rovněž kvalitním hercem, si zde zařádili v adaptaci Marberova dramatu Na dotek. Posléze byl členem Divadla na Vinohradech a v posledních letech vystupoval s Jiřinou Jiráskovou opět v Divadle Bez zábradlí v inscenaci Příliš drahá Mathilda. 

Vladimír Dlouhý a Tatiana Vilhelmová ve filmu Kajínek

Vladimír Dlouhý a Tatiana Vilhelmová ve filmu Kajínek

POHNUTÉ OSUDY

V poslední dekádě připomněl nesmírný talent na plátně rolí novináře odsouzeného za velezradu v Bočanově Bumerangu (1996), psychiatra v Zelenkových Knoflíkářích (1997), rodinného přítele v Nikolaevových Báječných letech pod psa (1997), moderátora v Ondříčkově titulu Jedna ruka netleská (2003) a životního outsidera ve Slukově fotbalové černé komedii Non plus ultras (2004). Naposledy se ukázal v Renčovu Hlídači č. 47 (2008) jako kostelník Bártík a právem dostal Českého lva. Nedožil se premiéry Jáklova snímku Kajínek.

Z řady TV postav nutno vyjmout mladého Jana Nerudu v Dudkově životopisném cyklu Laskavý divák promine (1994). Obdivoval jsem jeho naprostou profesionalitu a zhrublý hlas, když jsme se potkali třeba při natáčení dabingu Costnerova filmu Tanec s vlky. 

Vladimír Dlouhý s Jiřinou Jiráskovou ve hře Příliš drahá Mathilda.
Vladimír Dlouhý v seriálu Expozitura

Nebudiž zapomenuto, že byl jedním z herců, kteří v roce 1989 už měli všeho dost a neváhali podpisy pod petice pomáhat padnout režim. Naposledy jsem ho potkal několik měsíců před smrtí v jedné trafice, nevypadal dobře a kupoval si cigarety. Od roku 1997 byl ženat s Gabrielou Heřmanovou, měli dceru. Pak si vzal brněnskou kolegyni Petru Jungmannovou a měli tříletá dvojčata. 

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...