27. července 2010 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pohřeb Paumera bude v Poděbradech, možná přijede i Josef Mašín

Milan Paumer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Paumer | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Na pohřeb Milana Paumera možná přijede také Josef Mašín. Paumer byl jedním ze členů skupiny bratří Mašínů, která bojovala proti komunistickému režimu. Poslední rozloučení s Paumerem, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 79 let, by se měl uskutečnit ve středu 4. srpna v Poděbradech, kde žil.

Informovala o tom sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová, která se pohřbu zúčastní.

Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, bude v té době v Evropě. Podle jeho sestry zatím není jisté, že na smutečním obřadu bude, jedná se o tom. "Možnost by tady i byla, jsou tady nějaké komplikace, uvidíme, jak to dopadne," řekla Mašínová, která na Paumera vzpomíná jako na přítele od dětství.

Čtěte také:

Josef Mašín však už dříve naznačil, že se posledního rozloučení nezúčastní. Řekl, že ho mrzí, že na pohřbu svého kamaráda nebude moci být. Mašínové se na rozdíl od Paumera po pádu socialismu do vlasti nevrátili, zřejmě i kvůli nejednoznačnému přijetí jejich činů.

Bratři Mašínové

Paumerovi podle Zdeny Mašínové rodině Mašínových pomáhali, když je nacisté v roce 1940 vystěhovali z Prahy a dostali se do Poděbrad. "Byla to hluboce věřící evangelická rodina, která pokládala za svou povinnost v situaci, v jaké jsme byli, nám hodně pomáhat," uvedla Mašínová. Paumerovo úmrtí je pro ni i velkou osobní ztrátou.

Pohřbu se zúčastní i někteří politici
Na pohřeb se chystají i někteří politici, podle médií by se chtěli obřadu zúčastnit například premiér Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra a předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová (všichni ODS). Podle dnešního Práva na posledním rozloučení nebude třeba úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který má prý jiný program. Ozbrojený boj skupiny, který vedl ke smrti i několika civilistů, odsuzují komunisté.

Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což vyvolává v české společnosti stále nejednoznačné hodnocení.

Neshodnou se na něm ani historici. Někteří pokládají členy skupiny za hrdiny protikomunistického odboje. Jiní soudí, že jejich akce spíše nahrávaly komunistické propagandě, a poukazují na to, že nebyla válka.

Milan Paumer a skupina bratří Mašínů

Milan Paumer se narodil roku 1931 v Kolíně. Po válce se vyučil strojním zámečníkem a studoval průmyslovku v Kolíně. Od dětství se přátelil se syny generála Josefa Mašína, Ctiradem a Josefem. Po únoru 1948 společně podnikli několik akcí namířených proti komunistickému režimu.

Pro odchod z tehdejšího Československa se rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově.

V roce 1953 se pak trojice s dalšími dvěma kolegy rozhodla utéci na Západ. Překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni.

Po příchodu do USA nastoupili do armády; Paumer byl vyslán do Koreje. Když mu skončilo angažmá v armádě, usadil se na Floridě, kde pracoval jako dělník v továrně na letecké motory,, taxikář a později majitel taxislužby. Měl i vlastní kavárnu.

V létě 1990 se poprvé po pádu komunismu podíval do Československa. V září 2001 se přestěhoval natrvalo do Česka.

Senát letos už pošesté navrhl členy skupiny na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Zhruba před dvěma lety udělil Mašínům a Paumerovi plaketu předsedy vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz