Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2014 14:05, aktualizováno  15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve strašnickém krematoriu proběhl pohřeb první dámy českého filmu

Pohřeb Věry Chytilové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb Věry Chytilové. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Rodina, přátelé, kolegové a bývalí studenti režisérky, scenáristky a pedagožky Věry Chytilové ji dnes po poledni vyprovodili na poslední cestě. V zaplněné velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze poděkovali filmařce, známé svým autorským nasazením, důsledností a nekompromisností, obsahovou, formální a etickou naléhavostí umělecké tvorby. Zemřela po dlouhé nemoci 12. března ve věku 85 let.

Během smutečního obřadu promluvili například šéf Národního filmového archivu Michal Bregant, herci divadla Sklep Tomáš Hanák, Milan Steindler a David Vávra, herec Boleslav Polívka a herec a režisér Jan Kačer. Zazněla hudba Gustava Mahlera, zazpíval Adriano Celentano a že "ničeho nelituje" svěřila se ve známé písni Edith Piaf. Závěr obřadu patřil písni Oh, baby, baby a dlouhotrvajícímu poslednímu potlesku pro zesnulou.

Mezi přítomnými byli Miroslav Donutil, Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel, Bolek Polívka, Chantal Poullain, Jiří Macháček, Bohdan Sláma, Olga Sommerová, Irena Pavlásková, Květa Fialová a umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová.

ČTĚTE TAKÉ:

U katafalku s rakví byly věnce a kytice od prezidenta republiky, Parlamentu, ministerstva kultury, barrandovského studia, Herecké asociace, fondu kinematografie, České televize, FAMU, ale i od sousedů z Troje a Michaela Kocába.

Jak na Věru Chytilovou vzpomínaly osobnosti české kultury:

  • Bregant ve smutečním projevu upozornil, že Věře Chytilové se nikdy nepodlamovala kolena z velkého světa. "Je fascinující, jak se dnešní mladé publikum ztotožňuje s jejím téměř pět desítek let starým filmem Sedmikrásky," uvedl.
  • Se vzpomínkami na svou profesorku z FAMU se formou deníkových zápisků svěřila Jitka Rudolfová.
  • Bolek Polívka pak připomněl její nejkratší rozhovor, když se jí jeden zahraniční novinář zeptal, jak mohla natočil snímek Panelstory a přitom bydlet v "takovéhle vile".
  • Herečka Marta Vačurová zarecitovala verše Oldřicha Mikuláška.
  • Tomáš Hanák, Milan Steindler a David Vávra z divadla Sklep začali jeden po druhém své projevy ve vážném tónu, když tu je od varhan na druhém konci obřadní síně začal "usměrňovat" přesně v duchu režisérky Chytilové ráčkující ženský hlas. Slova jako "To jsou kecy - buď upřímnej!" či "Nečti to! a "Mluv, jak to opravdu myslíš, srabe!" v pravém momentě zlehčila situaci a jak by Chytilová určitě uvítala, rozesmála smuteční hosty.

První dáma českého filmu

Věra Chytilová, označovaná za první dámu českého filmu, získala řadu prestižních domácích i mezinárodních ocenění. V roce 1998 převzala od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy, měla Českého lva za přínos českému filmu a karlovarský festival ji ocenil za dlouholetý přínos světové kinematografii.

I za normalizace točila mrazivé satirické výpovědi, které znamenaly protipól tvorby oficiální. Podle filmového historika Jana Lukeše považovala Chytilová svou tvorbu za ten nejlepší způsob debaty o člověku a společnosti. Byla legendou, která si nebrala servítky. Kritická nepřestala být ani po listopadu 1989 a učila tomu i své studenty na Filmové a televizní fakultě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!