Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Pomoci může každý. Co by si přáli ti, s nimiž se život zrovna nemazlil?

Jakub foto: David Turecký

Pomáhat bychom měli po celý rok. Kdy jindy je ale vhodnější doba než před svátky? Připomínáme si narození Ježíše Krista a spolu s ním i křesťanské hodnoty, mezi něž pomoc potřebným dozajista patří. Proto jsme oslovili rodiče nemocných dětí, teenagery z dětských domovů i seniory, zkrátka lidi, kterým život nerozdal jen trumfy, a zeptali se jich, co by si přáli pod vánoční stromek. Pomoci totiž může velmi jednoduše každý.
  4:30

Lukáš (10)

Škola Smiling crocodile

Lukášovi byla v 15 měsících diagnostikována vývojová vada mozku, odborně nazývaná oboustranná kortikální dysplazie. S ní je spojována těžká mentální retardace i oslabené svalstvo.

Časté epileptické záchvaty se chlapci naštěstí vyhýbají. Lukáš chodí do soukromé školy Smiling Crocodile, která se specializuje na práci s postiženými dětmi. Ostatně najít vhodnou školu či školku pro dítě s vážným onemocněním není vůbec jednoduché. ” Bylo to náročné, protože nikdo nechtěl Lukášovi přidělit asistenta, aby se mu věnoval. Já jsem se navíc potřebovala i z psychických důvodů vrátit do práce, “ popisuje svízelnou situaci Lukášova maminka. Pro svého syna, který vyrůstá s mladším bráškou, by si přála týdenní hiporehabilitační pobyt na Vysočině. ” Vždy mu velmi posílí oslabené svalstvo, celkově mu zlepší motoriku, a navíc je to pro něj cvičení hrou. “ Samotné rehabilitační jízdy na koni pro Lukáška vyjdou na 12 500 Kč, plus další výdaje na jeho doprovod.

Lukáš

Pokud chcete pomoci Lukášovi, můžete poslat finanční částku na transparentní účet 2701714531/2010.

Jakub (6)

Škola Smiling Crocodile

Kuba se narodil se vzácným onemocněním Warburg mikro syndrom, jímž na celém světě trpí asi 400 dětí, v Česku pak dvě. Má těžkou mentální retardaci, zrakové postižení a trvale je upoután na lůžko. Kvůli své nemoci potřebuje mnoho vybavení jako vertikalizační stojany, speciální kočárky, ortézy i dennodenní rehabilitace. „Poslední rok Kuba často zvrací. Horší se totiž svalově, povolují mu svěrače. I když ho krmíme a pravidelně s ním cvičíme, velmi rychle ubývá na váze,“ popisuje Jakubovy potíže jeho tatínek. 

„S jeho postižením jsme smíření, ale už se nedokážu smířit s tím, aby se nám takto rapidně zhoršoval. Snažíme se dělat, co se dá, “ doplňuje Kubova maminka. Ta by si pro svého syna přála intenzivní cvičební pobyt na Neurorehabilitační klinice Axon, kde by mohl nabrat svalovou hmotu a dostat se do lepší fyzické kondice. Třítýdenní pobyt však stojí 50 tisíc korun. 

Pokud chcete pomoci Jakubovi, můžete poslat finanční částku na transparentní účet 123-853230297/0100.

Jakub

Sofie (20)

Nadace Terezy Maxové dětem

„Nejvíc si teď přeji odmaturovat. Zdá se mi, že až to budu mít za sebou, tak už zvládnu cokoli, “ směje se Sofie, studentka oboru sociální činnost. Pochází z Mongolska, prošla si pěstounskou péčí a nyní bydlí v Domě na půl cesty, kde žijí mladí lidé vyrůstající v náhradní rodinné péči. ” Spoustě věcí v životě ještě nerozumím a občas se potřebuji někoho zeptat, třeba co se týká úředních záležitostí, “ říká Sofie. Ke studiu si přivydělává prací kávové specialistky ve společnosti Nespresso, jež je jedním ze zaměstnavatelů v projektu To dáš!. Práce ji baví, učí se spoustě nových věcí. ” Chtěla bych rozvinout své koníčky, ale bohužel k tomu nemám finanční prostředky, “ říká Sofie o svém vánočním přání.

„Ráda bych začala studovat mongolštinu, protože v poslední době se mé vztahy s rodinou zlepšily a chtěla bych si s nimi říci něco víc, než jen jak se máme. “ 

Pokud chcete podpořit činnost Nadace Terezy Maxové dětem, můžete věnovat libovolnou částku na účet 2323232323/2700 s variabilním symbolem 04122019.

Sofie

René (17)

Nadace Terezy Maxové dětem

Student třetího ročníku oboru cukrář si letos díky projektu To dáš! vyzkoušel letní brigádu v hotelu Hilton Prague. „Bylo to moc hezké a kolektiv opravdu fajn. Mohl jsem se dívat, jak se dělají různé výrobky, pečou i zdobí. Zastával jsem pozici doplňovače – hlídal jsem, aby na snídaních nikomu nic nechybělo, “ vypráví René, kterého prý víc baví praxe než teorie ve školní lavici. Po oboru cukrář by rád studoval, aby si zlepšil angličtinu a němčinu. Chce totiž – až opustí dětský domov – vyjet na zkušenou do zahraničí.” Je nás pět sourozenců. Dvě ségry jsou u mámy, brácha je v pěstounské péči a další ségra v adopci. Jako malý jsem byl hodně závislý na máminých slibech – když řekla, že za mnou přijede, a nepřijela, trápil jsem se. Teď už jsem větší a říkám si, že by bylo dobré postavit se na vlastní nohy. “ Kdyby René psal dopis Ježíškovi, přál by si stálou práci a pěkné bydlení. 

Pokud chcete podpořit činnost Nadace Terezy Maxové dětem, můžete věnovat libovolnou částku na účet 2323232323/2700 s variabilním symbolem 04122019.

René

Jiří (18)

Nadace Terezy Maxové dětem

Původně se chtěl upovídaný Jirka hlásit na pečovatele, protože si rád povídá se starými lidmi.

Pak ale zkusil práci v kuchyni – a už u ní zůstal. Kuchařský učeň je nyní ve třetím ročníku a letos v létě si vyzkoušel brigádu v hotelu Hilton Prague. „Byla to pro mě skvělá zkušenost. Nabral jsem díky tomu rychlejší tempo, poznal spoustu kuchařů. A i když jsem začínal krájením cibule, které jsem musel nakrájet i 50 kilo, nakonec mě kuchaři chválili, nabídli mi tykání,“ vypráví Jirka, který by chtěl vystudovat cestovní ruch, aby si osvojil cizí jazyky. Kromě vaření je ale blázen i do geocachingu, v němž má již přes tisíc úlovků, takzvaných kešek. ” Mým snem je, abych až odejdu z dětského domova, měl stálou práci, příjemný život a byl spokojeným zaměstnancem, “ popisuje Jiří své vánoční přání. ” A abych se ve volném čase mohl věnovat geocachingu, protože mě to hrozně baví. “ 

Pokud chcete podpořit činnost Nadace Terezy Maxové dětem, můžete věnovat libovolnou částku na účet 2323232323/2700 s variabilním symbolem 04122019.

René

Věra (86)

Nadace Krása pomoci

„Většinu života jsem byla v domácnosti. Měla jsem totiž postiženou dceru, se kterou jsem musela být,“ začíná svůj příběh paní Věra. Později vystřídala několik zaměstnání – od práce na oddělení územního plánování až po tvorbu loutek. „Mým velkým koníčkem je vaření, chození do lesa a do přírody, sbírání hub. Ale už nějaký ten rok jsem pořád zavřená doma. Ven se trošičku dostanu jen s děvčaty z Nadace Krása pomoci. Jdou se mnou do krámu, chodí mi pro léky, k doktorovi mě vodí, všechny příspěvky na mobilitu mi oběhají a z nemocnice mě vozí na vozíku,“ pochvaluje si Věra. K Vánocům by si přála příspěvek na nové zuby a naslouchátko. „Už dávno jsem si měla nechat zuby vytrhat, ale bylo mi dlouho špatně. Teď už je mi lépe, ale strašně se bojím. Jinak jsem hluchá jako poleno, takže si jdu pro naslouchátka, ale ani nevím, co to bude stát. “ 

Pokud chcete přispět paní Věře, můžete poslat libovolnou částku na účet 2626262626/0100 Nadace Krása pomoci s variabilním symbolem 222.

Věra

Věra (72)

Nadace Krása pomoci

Věra Provazníková nejdříve psala verše, většinu života ale zasvětila tvorbě pro děti. „Když už jsem nebyla tak melancholická, tak jsem přešla na psaní pro nejmenší.

Je to úžasné, protože člověk si v sobě musí udělat úplně čisto, nevinno, bezelstno – a to mu pomáhá, “ říká autorka knížek Pošlem Anku pro hádanku, Heleme se!, Pidihrátky na pohádky, ale i tvůrkyně mnoha rozhlasových pohádek pro pořad Hajaja či pro Čtyřlístek. Loni si však přivodila vážný úraz. Kvůli zlomenině nohy v krčku chodí stále o hůlce. Potkalo ji ovšem štěstí v neštěstí. Kdyby totiž nebylo vážného zranění, nedostala by se do svého vysněného domu s pečovatelskou službou. ” Radost by mi udělaly penízky.

Nevím totiž, jak budu vycházet, “ stýská si Věra Provazníková. Žije totiž s velmi nízkým důchodem, který jí vystačí pouze na pokrytí nájmu v domě s pečovatelskou službou.

Paní Věře můžete pomoci zasláním finančního příspěvku na účet 2626262626/0100 Nadace Krása pomoci s variabilním symbolem 333.

Věra

Drahomíra (79)

Nadace Krása pomoci

Drahomíra Brušová si vždy přála stát se malířkou. Kvůli třídnímu původu svého otce – továrníka – se ale ke studiu na umělecké škole přihlásit nemohla. „V tu chvíli jsem si myslela, že můj život skončil. Začal mi ale zcela jiný život. Vdala jsem se, měla děcko. A nakonec jsem už jako vdaná začala studovat umění soukromě,“ vypráví Drahomíra. Její obrazy byly po revoluci vystavovány ve Švýcarsku i v Kanadě. Kromě malby ji naplňuje pomáhat druhým, a tak mnoho svých děl malovaných pastely nebo textilní technikou art protis darovala do hospiců. Poté, co podruhé ovdověla, žije sama. Po ošklivém pádu musela na operaci páteře a kyčle, který se jí podařilo dát do pořádku šlapáním na rotopedu. Ten ale nyní vypověděl službu a paní Drahomíra by potřebovala nový. Od Ježíška by si kromě nového rotopedu přála i odvoz porouchaného stroje. 

Paní Drahomíře můžete pomoci zasláním finančního příspěvku na účet 2626262626/0100 Nadace Krása pomoci s variabilním symbolem 111.

Drahomíra

Autor: