Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pomsta komunistického režimu: dvanáct let kriminálu pro držitele Řádu britského impéria

Bohumil Pelikán (zcela vpravo) v době bojového nasazení Čs. samostatné obrněné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumil Pelikán (zcela vpravo) v době bojového nasazení Čs. samostatné obrněné... | foto: VHÚ

Armádní generál Alois Liška, velitel Československé samostatné obrněné brigády, bojující na západní frontě, zaplatil za svoji účast v zahraničním odboji vysokou cenu. A platili ji i jeho blízcí.

Liškovi nejbližší, manželka s dcerou, byly nacisty uvězněny v koncentračním táboře Ravensbrück. Syn Jaroslav zahynul na pochodu smrti jen několik dní před koncem války. Liška byl navíc jedním z prvních generálů postižených politickou perzekucí bezprostředně po komunistickém převratu.

Počátkem června 1948 byl propuštěn z armády. StB jej však stále hlídala na každém kroku. Prostřednictvím ilegální organizace Kornélie Procházkové, rodinné přítelkyně a bývalé vězenkyně koncentračního tábora, se mu po několika dnech podařilo setřást příslušníky StB, kteří jej permanentně sledovali a dostat se za hranice.

Kalendář hrdinů banner na HP

Když se potvrdily zprávy, že generál Liška je znovu v Londýně, rozhodl se komunistický režim pomstít na jeho blízkých. Počátkem dubna 1949 byl zatčen jeho zeť a spolupracovník z doby 2. světové války podplukovník generálního štábu Bohumil Pelikán.

Liška se narodil 15. května 1908 v Chvaleticích v okrese Písek (dnes součást Protivína). Po maturitě na obchodní akademii v Českých Budějovicích a prezenční vojenské službě se rozhodl pro dráhu důstojníka z povolání a absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Patřil k talentovaným důstojníkům – ještě před okupací byl vyslán na Vysokou školu válečnou, vychovávající budoucí velitelskou a štábní elitu armády a stal se důstojníkem generálního štábu.

Z okupované vlasti odešel v roce 1940 takzvanou balkánskou cestou přes libanonský Bejrút do Francie, kde vstoupil do řad čs. zahraniční armády. Po porážce Francie odjel do Velké Británie. Bojů o severofrancouzský přístav Dunkerk se od října 1944 do května 1945 účastnil jako přednosta 4. oddělení štábu Čs. samostatné obrněné brigády. Za svoji činnost v letech 2. světové války obdržel řadu vyznamenání – mimo jiné i Řád britského impéria.

Po návratu do vlasti se stal profesorem Vysoké školy válečné. V té době se oženil s Vlastou Liškovou a narodily se jim dvě děti. V říjnu 1948 byl sám vyhozen z armády a začal uvažovat o odchodu za hranice, který však již nestačil realizovat.

Již necelé tři měsíce po zatčení, 27. června 1949, stanul před senátem Státního soudu v Praze, který jej za „velezradu“ poslal na 12 let do vězení. Trest si téměř celý odpykal – na svobodu byl propuštěn až v rámci velké amnestie v květnu 1960.

Následně odešel do Ostravy, kde pak až do odchodu do důchodu pracoval jako hutník-ocelář ve Vítkovických železárnách. Měl štěstí a dočkal se pádu komunistického režimu v listopadu 1989, po němž byl občansky i profesně rehabilitován, presidentem Václavem Havlem vyznamenán Řádem M. R. Štefánika a jmenován do hodnosti generálmajora ve výslužbě. Zemřel 17. června 1993 v Ostravě.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...