Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Poslední žijící lidická žena: Chtěla bych se dožít toho, že to v Lidicích bude lepší

Poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková (94). | foto: Veronika Krejčí, Lidovky.cz

Premium Rozhovor
Praha - Spor mezi svobodným historickým bádáním a pietním účelem Památníku Lidice nemá černobílé kontury. Zatímco osm tzv. lidických dětí se od památníku vedeného Martinou Lehmannovou loni distancovalo, poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková (93) se za v lednu odvolanou ředitelku postavila.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Loni na jaře odcházeli z Památníku dlouholetí zaměstnanci na protest proti dnes již bývalé ředitelce Martině Lehmannové. Letos v lednu jich zase mnoho odešlo s ní. A zatímco se osm tzv. lidických dětí od Památníku distancovalo, poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková (93) se za ředitelku postavila. Martina Lehmannová podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka neuměla s přeživšími komunikovat empaticky.

Rozpory nabraly na síle poté, co Česká televize v červnu 2019 odvysílala reportáž, v níž historik Vojtěch Kyncl tvrdil, že jedna z lidických žen udala svou židovskou podnájemnici. „Dohadovat se, kdo Židovku udal, se mělo v roce 1945. Dnes jsou všichni, kteří by mohli dosvědčit, jak to bylo, mrtví. Když jsme byli v lágru, drželi jsme jako jedna rodina. Tak proč nestojíme pořád při sobě, když je nás taková trocha?“ říká v reakci na současné dění okolo Památníku Lidice poslední lidická žena Jaroslava Skleničková. A ani tentokrát ji neopouští humor.

Lidovky.cz: Kolem Památníku Lidice se v posledních měsících strhla nepřehledná bouře. Jak situaci vnímáte?
Nová paní ředitelka měla na vedení památníku jiné požadavky, než na které byly dosavadní zaměstnankyně zvyklé, a většina z nich bydlela v Lidicích. A tak se stalo, že jedna po druhé dávala výpověď. Ředitelka celkem rychle obsadila prázdná místa vysokoškolskými zaměstnanci se znalostí cizích jazyků. Něco vám ukážu. Tady na stránkách Českého svazu bojovníků za svobodu (ukazuje na tabletu) je poděkování ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi. Je pod ním podepsaná Jana Bobošíková. A na stránkách obce je úplně stejný text podepsaný zastupitelstvem obce.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!