6. října 2017 9:19, aktualizováno  11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Poslední rozloučení s hercem Třískou. Filmová vzpomínka vehnala kolegům slzy do očí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Dcery Jana Třísky, Jana (vlevo) a Karla, vzpomínají na otce během smutečního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dcery Jana Třísky, Jana (vlevo) a Karla, vzpomínají na otce během smutečního... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V Národním divadle v pátek probíhá poslední rozloučení s hercem Janem Třískou, který 25. září zemřel na následky zranění, která utrpěl při pádu z Karlova mostu. Lidé mohou do historické divadelní budovy nosit květiny nebo se podepsat do kondolenční knihy. Mluvčí divadla Tomáš Staněk uvedl, že připravený program bude probíhat zhruba hodinu.

10:56 Oficiální část obřadu skončila. Lidé ve foyer nyní čekají ve frontě, aby mohli vyjádřit soustrast v kondolenční knize.

Vynášení rakve z Národního divadla. Policisté na pár minut zcela zastavili dopravu v Národní ulici.

10:48 Z divadla je právě vynášena rakev. Policisté na pár minut zcela zastavili dopravu v Národní ulici.

10:43 Sálem se po skončení videa nesl téměř tříminutový aplaus vestoje.

10:39 Mnoho lidí v sále si během emotivní scény ze snímku Obecná škola, kdy profesor Igor Hnízdo vypráví studentům příběh o upálení mistra Jana Husa, utírá slzy.

10:34 "V sále zhasla světla. Promítá se zhruba sedmiminutové video připravené režiséry Janem Svěrákem a Jiřím Mádlem, které mapuje Třískovu hereckou kariéru,“ napsal přímo ze sálu reportér serveru Lidovky.cz Robert Sattler.

10:32 Martina Hilského vystřídaly dcery Jana Třísky Jana a Karla, které češtinou s americkým přízvukem návštěvníkům poděkovaly, že do divadla přišli, a zarecitovaly jim úryvek z básně Lesní studánka od Josefa Václava Sládka.

Smuteční rozloučení s Janem Třískou na prknech Národního divadla.
Ivan Trojan (druhý zprava) v hledišti Národního divadla při rozloučení s Janem Třískou.

10:27 Zavzpomínat a naposledy se rozloučit s Janem Třískou přišli například Zdeněk a Jan Svěrákovi, Igor Bareš, Jan Hřebejk, Linda Rybová, Luděk Munzar, Zdeněk Hruška nebo Barbora Kodetová. 

10: 22 Po Martinu Hubovi přichází pronést pár slov překladatel shakespearových her Martin Hilský.

10:15  Ministr Hermann ukončil svůj proslov. Svou řeč pronáší slovenský herec a režisér Martin Huba.

10:13 Ministr kultury Daniel Hermann připomněl latinská přísloví, první z nich bylo ‚Zachovej řád a řád zachová tebe‘. Herci poděkoval a dodal, že si jeho odkazu, který dlouho přetrvá, velmi váží. „Jeho odchod na věčnost je zahalen oblakem až mystickým,“ dodal ministr kultury ve své proslovu.

10:02  Právě pronáší úvodní řeč ředitel Jan Burian. Jeho projev narušuje telefon jednoho z návštěvníků, který již podruhé zvoní.

10:01  "Opona se zatáhla. V divadle je hrobové ticho,“ napsal redaktor serveru Lidovky.cz z posledního rozloučení Robert Sattler.

9:55  Na obrazovce nad jevištěm jsou před zahájením smutečního obřadu promítány fotografie spojené s hereckou kariérou Jana Třísky.

9:52  Sál divadla je téměř zaplněný, panuje v něm ticho. Ve foyer lidé vyjadřují soustrast v kondolenční knize.

9:47 Do divadla dorazil už i herec a režisér Jiří Mádl, v jehož chystaném snímku Na střeše se měl Tříska představit. Mádl přišel na rozloučení s modrými teniskami v ruce, jejich význam prozatím nevysvětlil.

9: 30 „Vzpomínám na něj a v poslední době příliš často. Byli jsme přátelé, znali jsme se celý můj život. Těžko se mi hledají slova. Měl jsem ho hrozně rád,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Hrušínský.  

Hudebník Jiří Suchý na posledním rozloučení s hercem Třískou.

Hudebník Jiří Suchý na posledním rozloučení s hercem Třískou.

9:15 Rozloučit se s Janem Třískou dorazil i hudebník Jiří Suchý. „Nic mimořádného jsme spolu neprožili, ale byli jsme přátele, párkrát jsme se navštívili. Měl jsem ho rád. Byl to trochu pedant, ale bylo to akceptovatelné. Naposledy jsme se viděli asi před dvěma lety,“ zavzpomínal.

9:01 „Fronta před vstupem do Národního divadla narůstá, sahá až k přechodu na Masarykově nábřeží. Odhadem v ní čeká více než sto lidí, kteří se přišli rozloučit s hercem Janem Třískou. Mnoho z nich drží v ruce květiny. Doprava zatím není nijak omezena,“ napsal reportér serveru Lidovky.cz Robert Sattler. 


Tříska patřil k nejtalentovanějším hercům generace 60. let, po emigraci v 70. letech se prosadil i v Hollywoodu. Ve Spojených státech natočil 44 filmů. Po revoluci v listopadu 1989 se do Česka vracel na natáčení i divadelní jeviště. Naposledy přijel Tříska do Prahy kvůli natáčení filmu Jiřího Mádla Na střeše. Začít se mělo koncem září, v sobotu 23. září ale osmdesátiletý herec spadl z Karlova mostu do Vltavy a v noci na 23. září podlehl v nemocnici následkům těžkého zranění. Policie se přiklání k tomu, že herec spadl do vody nešťastnou náhodou.

Na jevišti Národního divadla Tříska začínal, angažován tam byl už za studií. V polovině 60. let ze scény ale odešel do tehdy progresivního Divadla za branou.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!