24. července 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Přát romským dětem smrt? To jako vážně? zpražil Rytmus rasistické fanoušky

Rapper Rytmus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rapper Rytmus. | foto: Jan Zátorský

Slovenský rapper Rytmus se na Facebooku ohradil vůči diskuzi, která se rozvířila pod fotografií z romské osady. Objevily se v ní otevřené rasistické narážky na romské děti a přispěvatelé často nešetřili ani hrubým slovníkem.

„Je potřeba dát je do plynu a hodit tam granát. Hm. Krásné. Přát smrt romským dětem? To jako vážně? Vždyť to bych nepřál ani největšímu nepříteli. Píšu z pohledu bílého nerasisty, protože jsem z půlky bílý po mámě. Ještě jsem neslyšel Roma, který by chtěl vyvraždit bílé děti a dát je na 10 minut do plynu,“ napsal Rytmus na svém facebookovém účtu.

Reagoval tak na příspěvky, které se objevily pod fotografií, na níž pózuje se svou partnerkou, slovenskou zpěvačkou Darou Rolins, v romské osadě u Velké Lomnice na Slovensku. Fotografie pořídil fotograf Branislav Šimončík pro časopis ELLE, rapperovi prý připomíná oblíbený slogan „trnitou cestou ke hvězdám“. „Vždy si vzpomenu na to, jak o mně pochybovali a rasově mě uráželi. Dnes si ten malý cikán bez budoucnosti plní svoje sny. Hraje první ligu a svůj život drží pevně v rukách,“ píše Rytmus. „Nejhorší na tom je, že už nyní vím, že moje nenarozené dítě bude odsouzené kvůli nějaké pí***ině a omezenosti rasisticky naladěných zamindrákovaných lidí. Proč? Kvůli tmavším očím? Tmavší pleti? Suďte ty, kteří si zaslouží být souzeni,“ píše na Facebooku Rytmus.

Michaela Rozšafná, apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz