16. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Před 40 lety byl umučen odpůrce Pinochetova režimu Víctor Jara

Pinochetův režim má na svědomí smrt tisíců lidí. Toto jsou někteří z nich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pinochetův režim má na svědomí smrt tisíců lidí. Toto jsou někteří z nich | foto: Reuters

Chilský písničkář Víctor Jara, který byl umučen po nástupu Pinochetovy diktatury 16. září 1973, je dodnes uznáván jako mezinárodní symbol odporu vůči Pinochetovu režimu a boje za lidská práva.

Písničkář byl zatčen krátce po vojenském převratu z 11. září 1973 a byl internován na fotbalovém stadionu v Santiagu, který tehdy sloužil jako zadržovací tábor. Soudní dokumenty ukazují, že Jara byl před zastřelením mučen. Jeho tělo bylo prošpikováno 44 kulkami a před smrtí mu jeho kati rozdrtili prsty.

Victor Jara

Victor Jara

Víctor Jara, který se narodil 28. září 1932, patřil spolu se zpěvačkou Violetou Parrovou a skupinami Inti-Illimani a Quilapayún k nejznámějším představitelům latinskoamerického folkového "nového hudebního hnutí" v 60. a 70. letech. Byl také aktivistou komunistické strany a podporoval socialistického prezidenta Salvadora Allendeho.

ČTĚTE TAKÉ:

Chilská justice loni v prosinci nařídila kvůli Jarově vraždě zatknout osm bývalých důstojníků armády včetně Pedra Barrientose Núňeze, který byl spolu s jedním z kolegů obviněn z vykonání činu, ostatních šest ze spolupachatelství. Chilské úřady Barrientose, který žije v USA, už v minulosti z účasti na vraždě obvinily a neúspěšně požádaly Washington o jeho vydání. Barrientos obvinění odmítá.

Lidovky.cz, ČTK