28. července 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Před 55 lety se narodil bojovník proti rakovině Terry Fox

Před 55 lety se narodil bojovník proti rakovině Terry Fox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před 55 lety se narodil bojovník proti rakovině Terry Fox. | foto: ČTK

WINNIPEG Před 55 lety, 28. července 1958, se narodil Kanaďan Terry Fox, který se stal symbolem boje proti rakovině.

Poté, co v 18 letech přišel kvůli rakovině kosti o nohu, rozhodl se běžet napříč Kanadou a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum této nemoci. Po tréninku a pečlivé přípravě vyrazil 12. dubna 1980 ze St. John's na východním pobřeží provincie Newfoundland na Maraton naděje. Chtěl tak překonat bezmocnost a dodat sobě i jiným odvahu v boji se zákeřnou nemocí.

Za 143 dní uběhl 5373 kilometrů, denně absolvoval v průměru 42 kilometrů, dávku téměř rovnou maratonu. U Thunder Bay v Ontariu však 1. září musel svůj běh ukončit. Rakovina se vrátila, tentokrát do plic, a 28. června následujícího roku ho definitivně přemohla.

Terry Fox, který svou vůlí a odhodláním dodával sílu i dalším nemocným, se stal národním hrdinou. Na jeho počest se v desítkách zemí konají každoročně Běhy Terryho Foxe, humanitární akce, jejichž smyslem je vyjádřit solidaritu s lidmi nemocnými rakovinou a pomoci v boji proti ní. Ten první se uskutečnil už 13. září 1981.

Lidovky.cz, ČTK