Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. prosince 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Krvavý král kokainu Pablo Escobar by oslavil 70 let. Nechal zabíjet policisty, soudce i prezidentské kandidáty

Pablo Escobar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pablo Escobar | foto: Wikipedia

Rionegro/Praha Jméno Pabla Escobara, který se narodil před 70 lety, 1. prosince 1949, se na přelomu 80. a 90. let stalo symbolem obchodu s drogami. Díky svým schopnostem i brutalitě se stal nezpochybnitelným králem kolumbijského trhu s kokainem, jeho vliv ale sahal i do dalších zemí.

V čele medellínského kartelu měl Escobar na svědomí smrt stovek lidí, mezi nimiž byli tři prezidentští kandidáti a desítky policistů, soudců, novinářů a politiků. Escobar zemřel 2. prosince 1993 při přestřelce s policií.

Do křížku se zákonem se Escobar, jenž pocházel ze sedmi dětí, dostal už jako mladík, kdy prodával kradené náhrobní kameny. V 25 letech, když ukradl auto, poprvé ukázal drsnou tvář. Svědci jeho zločinu za záhadných okolností zemřeli a on byl osvobozen - a podobné „náhody“ se později staly ještě mnohokrát. V druhé polovině 70. let přesedlal Escobar na drogy a během čtyř let se vypracoval na šéfa medellínského kartelu, jenž se o dekádu později stal hlavním dodavatel kokainu do USA.

Za své peníze (Escobarův majetek se dohadoval na tři miliardy dolarů) si kupoval přízeň chudých, v roce 1982 se dokonce stal poslancem, drogový byznys ani drsné metody ale neopouštěl. Jeho hvězda ale začala padat v druhé polovině 80. let poté, co nechal postupně zabít ministra spravedlnosti, nepohodlného novináře i prezidentského kandidáta. Pablo Escobar se tak stal veřejným nepřítelem číslo jedna, po kterém šli nejen domácí policisté, ale také Američané.

Na samém konci 80. let tak vypukla v Kolumbii válka mezi státem a drogovými bossy. V polovině roku 1991 se nakonec Escobar pod příslibem, že nebude vydán do USA, vzdal. Skončil ve zvláštním vězení, na jehož stavbu nejprve osobně dohlížel a odkud později řídil svůj kartel. Když ho vláda chtěla o rok později převést do normální věznice, uprchl. Skrýval se skoro rok a půl a opět vyjednával o tom, že se vzdá. Policie ale Escobarův úkryt vypátrala a při přestřelce jej zabila.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!