15. února 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Předběhl svou dobu. Před 450 lety se narodil vědec Galileo Galilei

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Galileo Galilei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Galileo Galilei | foto: Reprofoto

PRAHA Před 450 lety, 15. února 1564, se narodil slavný italský fyzik, astronom, matematik a filozof Galileo Galilei, který s mnoha svými objevy z oblasti gravitace nebo astronomie značně předběhl svou dobu.

Tím ale popudil církev, která ho po mnohaletých sporech přinutila, aby se zřekl teorie, že Země se točí kolem Slunce. Rehabilitován byl až v roce 1992.

Univerzitní učitel a badatel Galilei, který se narodil v Pise ve zchudlé patricijské rodině, nejprve studoval medicínu, později matematiku a fyziku, kterým se pak věnoval až do své smrti.

Jeho záběr byl obdivuhodný - studoval Archimédovo učení a sestrojil hydrostatické váhy, objevil neměnnost doby kyvu kyvadla, což později využil v kyvadlových hodinách, studoval zákony pádu, zabýval se zákony o stejnosměrném pohybu a setrvačnosti, odhalil i zákon akcelerace. Zabýval se i mechanikou.

Objevil krátery na Měsíci i skvrny na Slunci

Galilei sestrojil mimo jiné první primitivní teploměr, tehdy nazývaný vzduchový termoskop. Zdokonalil dalekohled a prováděl s ním astronomická pozorování. Objevil s ním mimo jiné krátery na Měsíci, skvrny na Slunci či čtyři Jupiterovy měsíce. Církev zprvu nové objevy tolerovala jako možné hypotézy.

Protože ale Galilei hlásal, že Slunce stojí a Země se točí, byla proti němu podána u inkvizice žaloba a jeho hlavní dílo Rozhovory o dvou velkých světových soustavách ptolemaiovské a koperníkovské (1632) bylo označeno za kacířské.

V roce 1633 byl proti němu veden v Římě proces, na němž byl nucen zříci se svých "bludů", a až do konce svého života pak zůstal pod kontrolou inkvizice. Zemřel slepý ve své vile 8. ledna 1642. Rehabilitoval jej až papež Jan Pavel II. v roce 1992 po třináctileté práci zvláštní komise.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA PYTLOVACÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč