Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Prestižní fotografickou cenu na francouzském festivalu vyhrála po 20 letech žena

Fotografka Véronique de Viguerieové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografka Véronique de Viguerieové. | foto: Wikipedia, TedX Paris, Olivier Ezratty

PERPIGNAN (Francie) Za reportáž o konfliktu v Jemenu získala v sobotu francouzská fotografka Véronique de Viguerieová nejprestižnější cenu na mezinárodním festivalu fotožurnalismu Visa pour l’image časopisu Paris Match. Poprvé od roku 1998 tak zvítězila žena, informovala agentura AFP, podle níž je akce prezentovaná jako nejvýznamnější světová přehlídka fotožurnalismu.

„Myslím obzvlášť na 30 milionů Jemeňanů, kteří každý den prožívají peklo,“ řekla při předávání cen v jihofrancouzském Perpignanu 40letá vítězka. Oceněnou sérii snímků nafocenou pro časopisy Paris Match a Time nazvala „Jemen: konflikt, který před námi skrývají“.

„Je to reportáž, jejíž produkce byla velmi náročná, válka, o které nikdo nemluví. Dostat se na sever Jemenu, není to nemožné, ale skoro. Vyřídit všechna povolení nám zabralo rok,“ řekla fotografka.

Fotografie zachycují Jemen v rozkladu

V zemi na jihu Arabského poloostrova proti sobě od roku 2015 stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem na jedné straně a vláda s podporou koalice vedené Saúdskou Arábií na straně druhé. Obyvatelstvo sužuje hlad i absence základních služeb. Fotografie de Viguerieové zachycují zemi v rozkladu: budovy v troskách, obyvatele vyhublé na kost, děti se samopaly, napsala AFP.

„Není to tak, že jsou na jedné straně dobří a na druhé straně špatní,“ řekla francouzskému deníku La Croix de Viguerieová. „Toto binární vidění je extrémně nebezpečné a je zdrojem konfliktů. Je potřeba jít více do hloubky, ke kořenům, snažit se porozumět,“ dodala.

Matka dvou dětí byla na hlavní cenu Visa d’Or News nominována společně s Palestincem Khalilem Hamrou z agentury AP a Italem Emanuelem Satollim, kteří se oba věnovali událostem v pásmu Gazy. Poslední nominovaný Ital Daniele Volpe nafotil erupci sopky v Guatemale.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...