30. října 2013 10:49, aktualizováno  13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zeman si poranil koleno. V noci patrně narazil do zdi, říká šéf konzilia

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Prezident Miloš Zeman byl ošetřen s drobným poraněním kolene ve Fakultní nemocnici Motol, v péči lékařů byl zhruba dvě hodiny. Do nemocnice ho autem odvezla ochranka. Podle šéfa konzilia Martina Holcáta Zeman v noci patrně narazil do zdi.

Prezident má dlouhodobě problém s meniskem, zřejmě špatně došlápl. Obtíž může souviset s jeho cukrovkou. "Rozhodně to nebylo nic vážného a rozhodně to nebyl žádný vážný úraz. Má meniskus a zřejmě špatně došlápl," shrnula mluvčí motolské nemocnice Danková. Meniskus je chrupavčitá struktura uvnitř kolenního kloubu.

"Pan prezident utrpěl malé poranění, opravdu to nebylo nic vážného," řekla mluvčí prezidenta Hana Burianová. Po propuštění z nemocnice Zeman zamířil na prezidentský zámek v Lánech.

ČTĚTE TAKÉ:

"Stalo se to v noci, asi když šel na toaletu a do něčeho narazil, možná do zdi," uvedl šéf Zemanova lékařského konzilia Martin Holcát pro iDnes.cz. Pravé koleno pak prezidentovi museli ošetřit na ortopedii, kde podstoupil punkci. "Je to nepříjemné, bolestivé zranění, ale nic, co by ohrožovalo život," řekl Holcát.

Prezident podle lékařského konzilia, které jeho zdravotní stav pravidelně kontroluje, trpí lehčí formou cukrovky. K ní se přidávají další potíže, například onemocnění nervů, kvůli němuž hůře chodí. Zeman se v pondělí nezúčastnil tradičního kladení věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Podle Hradu to bylo proto, aby se šetřil na večerní oslavu 28. října.

Hlava státu podstupuje středně intenzivní léčbu cukrovky, užívá léky, lékaři mu doporučili omezit nadváhu a kouření, měl by také mít více pohybu. Při nedávné návštěvě Ústeckého kraje Zeman řekl, že se musí vyhýbat pití tvrdého alkoholu.

Ještě jako kandidát na prezidenta absolvoval Zeman před rokem v létě operaci očí, při níž mu lékaři v Ústřední vojenské nemocnici v Praze odstranili šedý zákal. Loni v únoru Zeman podstoupil operaci šlachy v palci levé nohy, kterou vedl přední ortoped - profesor Pavel Dungl. Letos byl Zeman také na zubní operaci.

Lidovky.cz, ČTK