4. března 2010 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Přežili Haiti. Odjeli do Chile, kde je zasáhlo zemětřesení znovu

Rodina Desarmesových, která zažila zemětřesení na Haiti i v Chile. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina Desarmesových, která zažila zemětřesení na Haiti i v Chile. | foto: www.bbc.co.ukReprofoto

SANTIAGO DE CHILE Rodina Desarmesových nikdy nezapomene na zemětřesení, které v lednu zdevastovalo haitskou metropoli Port-au-Prince, kde bydleli. A z paměti jim nevymizí ani silné zemětřesení, které v sobotu udeřilo v Chile. I to totiž zažili na vlastní kůži. Příběh přinesl server BBC.

Když před téměř dvěma měsíci postihla Haiti přírodní katastrofa obrovských rozměrů, rozhodl se haitský zpěvák Pierre Desarmes žijící v Chile, že svou rodinu dostane do bezpečí. Pozval proto svého otce Josepha, matku Jeanelii Pierre, své dva bratry, malou neteř i další čtyři Haiťany do Chile.

Chtěli klid a mír
Nikdo z nich neuměl španělsky a nemohli si tam najít práci, ale doufali, že v zemi naleznou alespoň trochu klidu a míru po prožitém zmatku na Haiti.

Tyto naděje však vzaly zasvé v sobotu v půl čtvrté odpoledne místního času. Země se náhle zachvěla silnými otřesy o síle 8,8 stupňů Richterovy škály.

"Myslel jsem, že zemřeme, protože jsme opustili Haiti, které bylo tak zdevastované a přišli jsme sem, kde jsme doufali, že budeme v bezpečí. Ale nakonec jsme zažili ještě něco horšího. Myslel jsem, že tento rok mi je souzeno zemřít," řekl zpěvákův bratr Stanley Desarmes pro BBC.

Noční můra je znovu dostihla
"Když se země začala třást, první osoba, kterou jsem chytl, byla má dcera. Všichni jsme padli na zem a modlili jsme se a říkali jsme si, že i kdyby došlo k nejhoršímu, tak alespoň zemřeme společně," dodal Desarmes.

Pierre Desarmes vypověděl, že když se země začala otřásat, jeho matka vykřikla: "Můj bože!" a nemohla uvěřit, že je jejich noční můra znovu dostihla.

"Na Haiti mě zachránili z trosek zříceného domu a byl jsem šťastný, že jsem přežil. Přijel jsme do Chile a prožívám to samé. Neumíte si představit, jak mi je. Jak bezmocný se cítím. Je to ta nejhorší věc, co se mi mohla stát," prohlásil Joseph Desarmes.

Pierre Desarmes dodal, že jeho příbuzní se necítí psychicky dobře a že budou potřebovat pomoc, aby se vzpamatovali z otřesných zážitků spojených se dvěma velkými zemětřeseními.

"Funguji teď jako otec, bratr, bratranec, pomocník i psycholog. Má rodina věří, že je pronásleduje smrt. Stojí mě velkou námahu, abych je přesvědčil, že situace tady, v Chile, není tak špatná," svěřil se Pierre Desarmes.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?