13. prosince 2010 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Primabalerína Klimentová zazářila v Louskáčkovi, oslnila Brity

Primabalerína Anglického národního bletu Daria Klimentová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primabalerína Anglického národního bletu Daria Klimentová | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Britští kritici vyzdvihují českou primabalerínu Dariu Klimentovou v novém nastudování Louskáčka Petra Iljiče Čajkovského v Anglickém národním baletu (ENB). List The Guardian dokonce píše o tom, že tančí představení své kariéry.

Klimentová je již 14 let primabalerínou ENB. Tentokrát tančila premiéru nového nastudování Louskáčka, který patří neodmyslitelně k vánočnímu repertoáru a bude se v londýnském Coliseu uvádět až do 30. prosince.

Přečtěte si rozhovor

Recenzentům se zdála nová verze příliš tradiční a vesměs ji ocenili třemi hvězdičkami. London Evening Standard ale napsal, že Daria Klimentová a její partner Vadim Muntagirov jsou "silnými představiteli hlavních rolí".

Daria Klimentová

Daria Klimentová

Studovala pražskou konzervatoř. Na školu ji přijali, aniž viděla jediný balet. Byla výjimečný talent s mimořádnými fyzickými dispozicemi. Hned po škole se stala sólistkou ND. Po vítězství v několika mezinárodních soutěžích působila v Kapském Městě, pak tři sezony ve Skotském národním baletu v Glasgow, což jí otevřelo cestu k Anglickému národnímu baletu v Londýně (1996, od roku 1999 první sólistkou).

Vdala se za světelného designéra Iana Comera, po narození dcery (tři měsíce po porodu už vystupovala v titulní roli Giselle) začala profesionálně fotografovat.V Praze vede už 8. ročník mezinárodních mistrovských kurzů.

Také recenzent deníku The Daily Telegraph napsal, že k přednostem inscenace patří "Klimentová a Muntagirov, kteří tančí s finesou".

Daria Klimentová a Vadim Muntagirov se překonávali, uvedl The Guardian. "Klimentová určitě tančila představení své kariéry."

Neméně nadšený byl kritik Daily Mail, který připomněl, že devětatřicetiletá Klimentová je jednou z nejstarších primabalerín v ENB. Naopak dvacetiletý Rus Muntagirov je nejmladším sólistou.

 "Vytvářejí spolu magické partnerství. Jejich věkový rozdíl 19 let odráží rozdíl mezi Margot Fonteynovou a Rudolfem Nurejevem," napsal list. Připomněl, že oba slavní tanečníci spolu vystupovali do doby, kdy Fonteynové bylo 69 a Nurejevovi 50.

A počítá Daria Klimentová, že její taneční partnerství s Muntagirovem vydrží tak dlouho? "Vadim mě inspiruje, abych pokračovala. Budu tančit, dokud mi to tělo dovolí. Ale jsou dny, kdy mě všechno tak bolí, že mám chuť toho nechat," řekla Kliemntová britskému listu.

ČTK, Lidovky.cz