Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přišel mezi světové politiky a zastřelil se

Lidé

  7:00
PRAHA - Jan Palach měl předchůdce. Před 75 lety se během shromáždění Společnosti národů v Ženevě přímo v jednací síni zastřelil československý občan Stefan Lux. Spisovatel, publicista a divadelník chtěl vyburcovat veřejné mínění proti nacistické politice.

Proč zemřel Stefan Lux foto: Lela GeislerováLidové noviny

Jeho čin byl ale rychle zapomenut. Ve své vlasti je Lux dnes úplně neznámou osobností. LN se pokusily zmapovat jeho čin a život.

Lux již v roce 1936 velmi jasnozřivě odhalil podstatu nacismu. V memorandu, které napsal dva dny před smrtí a které adresoval britskému ministru zahraničí Anthonymu Edenovi, píše: "... skupina, jež tak svévolně a troufale řídí osudy někdy tak velikého německého národa, jest bez výjimky skupinou zjevných zločinců".

Stefan Lux

Proč zemřel Stefan Lux
Stefan Lux se narodil v roce 1888 v Malackách. V Pešti vystudoval práva, ale od mládí ho to táhlo k divadlu, a tak hrál v Berlíně a Vídni. V první světové válce byl dvakrát těžce raněn. Ve 20. letech se v Berlíně živil se jako filmový režisér, dramaturg a redaktor. Po nástupu nacistů k moci odešel v září 1933 se svou ženou a synem do Prahy.

Lux si byl vědom toho, že Hitlera může zastavit jen široká mezinárodní koalice. Vyzývá proto britského ministra zahraničí, aby urovnal spor s Itálií, která byla od konce roku 1935 na pranýři Společnosti národů - předchůdkyně dnešní OSN - za svoji agresi v Etiopii. S pomocí Itálie by Británie podle Luxe mohla "ještě dnes zločince sevřít, neboť jako všichni zločinci jsou zbabělí a ihned uhnou, jakmile se střetnou s rozhodnou energií a pevnou vůlí." Jinak hrozí "nejstrašnější exploze světa".

Stefan Lux se střelil do prsou na tribuně vyhrazené fotoreportérům v jednací síni Společnosti národů, kam se dostal díky doporučení šéfredaktora Prager Presse, 3. července 1936 v půl jedenácté ráno. Zemřel o deset hodin později v ženevské nemocnici. O jeho činu informovaly všechny velké evropské noviny, většinou však zdůrazňovaly skandální aspekt činu. Německý tisk ho označil za idiota a italský pro změnu psal, že se zastřelil na protest proti utlačování Slováků Čechy.

Muž, kterému se vyburcovat veřejné mínění proti nacismu nepodařilo, byl tři dny po svém činu pochován na ženevském židovském hřbitově ve Veyrier. Na jeho slova došlo o tři roky později.
Celý příběh Stefana Luxe čtěte v Příloze Orientace

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!