8. dubna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Příšery z lega jsou nástrojem Satana, kázal polský kněz

V hlavní roli upír, to je Lego Monsters. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V hlavní roli upír, to je Lego Monsters. | foto: lego.com

VARŠAVA Polský katolický kněz Slawomir Kostrzewa varoval během nedělní bohoslužby rodiče, aby se měli na pozoru před hračkami zejména z dánského podniku Lego. Konkrétně zmínil sérii Monster Fighters, ve které vystupují postavy upírů, vlkodlaků a dalších příšer.

Podle Kostrzewy jsou prý tyto figurky nástrojem Satana, mohou "zničit" dětskou duši a zavést děti na temnou stranu. V Polsku jeho slova vyvolala bouřlivou debatu, uvedla agentura AP.

"Přátelské postavičky byly nahrazeny temnými příšerami. Tyto hračky mohou mít na děti negativní vliv," prohlásil údajně polský katolický kněz. Ve své řeči zmínil i novozélandskou studii z loňského léta, podle které mají postavičky ze stavebnice Lego ve tváři stále zamračenější, rozzlobenější a vystrašenější výraz. Autoři studie přitom tehdy uvedli, že jde o znepokojivou změnu, která by mohla negativně ovlivnit vývoj dětí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výrazy tváře mohou vést ke zmatku ohledně toho, co je dobro a co je zlo," citoval z Kostrzewova prohlášení britský list The Daily Telegraph. "Vypadá to, že dobro dostává v bitvě zabrat a darebáci mají na svých obličejích výraz uspokojení nad svými hanebnými skutky," dodal.

Tématem se ihned začala zabývat mnohá polská média, vášnivá debata mezi rodiči se rozšířila i na komunitní síti Twitter. Kostrzewa dnes pro agenturu AP uvedl, že se o Satanovi nijak nezmiňoval. Zopakoval nicméně, že tyto hračky jsou podle něj "strašidelné a podkopávají harmonii a pocit bezpečí". Mluvčí firmy Lego Roar Trangbaek ale trvá na tom, že postavičky jsou zábavné a hravé.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!