Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Provokatér David LaChapelle vystaví své fotografie v Praze

Once in the Garden (1), 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Once in the Garden (1), 2014 | foto: David LaChapelle

PRAHA Výstavu ikonických děl i ukázky z poslední tvorby slavného amerického fotografa Davida LaChapella připravila pražská galerie Dvorak Sec Contemporary (DSC). Podle kurátorky Olgy Trčkové třicítka vybraných děl reflektuje jeho vývoj jako umělce, který v poslední dekádě opustil svět komerční fotografie a začal vystavovat ve známých muzeích a galeriích po celém světě. Výstava nazvaná Múzy začne 22. března.

České publikum může LaChapellovy snímky znát díky jeho velké retrospektivě, která byla před čtyřmi lety v Galerii Rudolfinum. Vidělo ji přes 30 000 lidí a zařadila se tak k nejnavštěvovanějším výstavám v Česku.

Třiapadesátiletý LaChapelle se proslavil při fotografování celebrit a módy. Jeho díla nepostrádají surrealistický nádech a jsou kritikou konzumního materialismu. Slavné a draze prodávané jsou jeho velkoformátové barevné snímky zobrazující změti nahých lidí v extatických pozicích v prostředí, která evokují jak exkluzivní místa, tak dno společnosti.

Symboly a kódy

Kariéru začal v 80. letech, kdy fotil slavné osobnosti pro časopis Interview Andyho Warhola. Portrétoval například modelku Naomi Campbellovou, zpěváka Marilyna Mansona, herečku Umu Thurmanovou, zpěvačku Björk či zesnulého zpěváka Michaela Jacksona. Před deseti lety ale svět reklamy a módy opustil a vrátil se k volné tvorbě. Jeho opakovaným motivem je od té doby příroda.

Portrait as House, 2013
Springtime, 2008-2011

„Výstava poukáže na vizuální symboly a kódy, které vnímáme každý různě. Pokud se dva lidé dívají na tu samou fotografii, jeden v ní může vidět dokonalou adoraci fantaskního světa celebrit a druhý sžíravě sarkastickou kritiku konzumu. Proto je LaChapelle vnímán kontroverzně a dodnes se o něm přou i teoretici fotografie,“ podotýká kurátorka expozice Olga Trčková.

Na výstavě nebude chybět slavný portrét největší LaChapellovy múzy, transsexuální modelky Amandy Lepore, která se na snímku Addicted to Diamonds namísto kokainu chystá šňupat diamanty. Právě snímky, jež s ní pořídil LaChapelle, odkazují na Warhola.

Portrét transsexuální modelky

Mezi dalšími slavnými díly je i snímek Rape of Africa, na němž se nechal inspirovat obrazem Sandra Botticelliho Venuše a Mars a v dalším plánu poukazuje na devastaci životního prostředí. V Praze je vystaven tisk o rozměrech asi dva krát tři metry, menší snímek se před čtyřmi lety v aukci prodal za 45 000 dolarů (asi milion korun).

Guru postprodukce, nebo Andy Warhol 21. století? David LaChapelle by si přál to druhé (expozice v pražském Rudolfinu).

Vystavovat se bude i jeho doposud nejdražší dílo ze série Once In the Garden, jímž je portrét transsexuální modelky Carmen Carrera, který se na charitativní aukci ve Vídni vydražil v přepočtu za téměř pět milionů korun. „Snímek vychází z myšlenky, že pokud vnímáme člověka jako schránku pro duši, nezáleží, jakého je pohlaví. Tento diptych, jenž u nás bude k vidění poprvé, dokonce ve Vídni vzbudil pohoršení, které mělo soudní dohru,“ dodává kurátorka.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

P. Šraier Sra*ky 23:06 17.3.2016

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.