6. března 2017 20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

První kosmonautka světa Těreškovová oslavila osmdesátiny. Osobně jí přál i Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přeje první kosmonautce na světě Valentině... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin přeje první kosmonautce na světě Valentině... | foto: ČTK

MOSKVA První kosmonautka světa Valentina Těreškovová v pondělí oslavila osmdesátiny, oslavenkyni blahopřál prezident Vladimir Putin a poslanci ruského parlamentu. Těreškovová, sama poslankyně za hlavní kremelskou stranu Jednotné Rusko, využila příležitosti k výzvě kolegům, aby se hlásili do přípravy ke kosmickému letu.

První ženou, která spatřila Zemi z oběžné dráhy, se bývalá tkadlena stala v červnu 1963 na palubě lodi Vostok 6. Podle odborné komise byla „společensky nejvhodnější kandidátkou“. Za 71 hodin letu obletěla osmačtyřicetkrát zeměkouli, jejím volacím kódem byla Čajka (Racek). Přistála po třech dnech asi 620 kilometrů od kazašské Karagandy.

Její volací kód v pondělí oslavenkyni připomněl sám kremelský šéf, který Těreškovové věnoval obrazy Racek si sedá na vodu a Racek nad Volhou. „Od vašeho legendárního letu do kosmu jste pro nás vždy byla příkladem a symbolem služby vlasti,“ řekl Putin, který kosmonautce dary osobně předal.

Valentina Těreškovová
Valentina Těreškovová

Těreškovová se po svém letu stala celosvětovou celebritou. Podnikla zahraniční turné, při němž bylo první zastávkou Československo, kde obdržela mnoho vyznamenání. Československo poté navštívila ještě několikrát. Byla dlouholetou aktivní komunistkou, stranu opustila až v roce 1991. V roce 2011 byla zvolena do dolní komory parlamentu na kandidátce strany Jednotné Rusko.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ / VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz