27. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Putin: Miluji přírodu a Hemingwaye

Vladimir Putin při pobytu na Sibiři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin při pobytu na Sibiři. | foto: ČTK

AUSTIN/PRAHA Texaský učitel Gayne Young obdivoval Vladimira Putina prostřednictvím internetového blogu tak zjevně, že mu ruský premiér poskytnul exkluzivní rozhovor. Na stránkách amerického magazínu Outdoor Life tak vypráví o své lásce k lovu a rybaření.

Ve volném čase psal dvaačtyřicetiletý učitel z texaského Fredericksbergu Gayne Young na internetový blog "loveckého" magazínu Outdoor Life a svými příspěvky, jež se většinou soustředily na pochlebování Vladimiru Putinovi a vyzdvihování nebývalé mužnosti tohoto mocného politika, budil posměch stálých redaktorů oblíbeného časopisu. "A s čím přijdete příště?" ptali se ho prý opakovaně. Jenže Gayna Younga pošklebky nevystrašily a přišel s něčím zdánlivě nemyslitelným.

Kontaktoval úřad ruské vlády s přímým požadavkem na "odpočinkový" rozhovor s premiérem Putinem, který rád a pravidelně zásobí světová média portréty sebe samého na výpravách do drsné sibiřské přírody, při jízdě na koni anebo momentkami z honů či rybolovů. S formulováním otázek si přitom nedělal velké starosti - jedna z nich kupříkladu zněla: "Jste nejskvělejším mužem v politice?" "Moji editoři to sarkasticky komentovali: Ano, ano, to víš, že ti dá rozhovor," sdělil Young britskému listu The Daily Telegraph.
 
Vladimir Putin na lovu v Japonském moři.

K velkému překvapení všech ovšem blogerovi údajně záhy přišla od Vladimira Putina odpověď, a to v délce bezmála osmi tisíc slov. Premiér se mimo jiné rozepsal o své lásce k románům Ernesta Hemingwaye, o podobnostech amerického a ruského národa a vyjádřil obdiv k britské živoucí tradici lovu. Podle magazínu šlo vůbec o první rozhovor, v němž se Putin pro zahraniční médium rozepsal o koníčcích, jimž se tak náruživě věnuje.

"Řekl bych, že moje slabost pro pobyt v přírodě má kořeny v mém mládí a zejména v knihách, které jsem četl," uvedl například Putin v jedné z odpovědí. "Vždycky jsem miloval a dychtivě četl romány Jacka Londona, Julese Verna a Ernesta Hemingwaye. Postavy v jejich knihách - stateční a vynalézaví lidé podstupující vzrušující dobrodružství - jistě utvářely mé vnitřní já a živily mou lásku k přírodě," pokračoval s dávkou poetiky.

V rozhovoru však Putin nezapomněl ani na závažnost svého politického poslání. "Vím, že je ve Spojených státech mnoho nadšenců, kteří se mnou lásku k přírodě sdílí, ale doufám, že to není jediná věc, která poutá jejich pozornost. Pro mě je důležité, jak lidé hodnotí mou práci a jestli je pro ně ruská zahraniční politika jasná a srozumitelná," zdůraznil. Ruský premiér Vladimir Putin pózuje s uspaným tigrem

"Objevil jsem muže, který je daleko podmanivější, než jsem čekal," svěřil se redakci The Daily Telegraph původce rozhovoru Young. "Dokázal si udělat legraci sám ze sebe a byl pravdivý a upřímný," dodal o ruském mocnáři. Na otázku, zda jej neznepokojuje Putinova represivní politika a pověst surovce, středoškolský učitel angličtiny odvětil, že si jich je vědom, ale zajímají ho spíše premiérovy názory na ochranu přírody. "Ty dvě věci jsem oddělil," uzavřel směle.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?