24. března 2011 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Putna u Havla končí. Knihovnu povede Palouš

Martin Palouš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Palouš | foto: archiv LN

PRAHA Dosavadní ředitel Martin C. Putna odstupuje z místa ředitele Knihovny Václava Havla. Na jeho místo nastoupí Martin Palouš, politik, diplomat a bývalý disident, jeden z prvních signatářů Charty 77.

Putna post předává po necelých třech letech. Jeho úkolem prý bylo hlavně najít pro knihovnu odpovídající místo v povědomí české

Knihovna Václava Havla

Po vzoru knihoven amerických prezidentů vznikla v roce 2004 na Starém Městě Knihovna Václava Havla. Je první svého druhu v Evropě. Jejím úkolem je sbírat dokumenty, které se týkají života a díla Václava Havla.

Shromažďuje fotografie, videa, dokumenty i vzpomínky pamětníků.

společnosti a pomoci knihovně nalézt vlastní identitu. Svoji úlohu už podle svých slov splnil: "Nastal čas, kdy bych se rád vrátil ke svým badatelským a edičním projektům," uvedl.

S Martinem Paloušem, který na Putnovo místo nastoupí, jsou prý přátelé a sám ho na post navrhl. "Je mi ctí a velkou výzvou ujmout se vedení Knihovny Václava Havla," řekl nastupující ředitel Martin Palouš.

Skončil Putna kvůli kritice filmu?
Je otázkou, jestli Putnovo Martin C. Putnaodstoupení nepředznamenalo i jeho kritické vyjádření k filmu Václava Havla Odcházení. "Filmový přepis - či jak to nazvat - je spíš znamením bezmoci. Inu, takové rodinné video," uvedl pro MF Dnes.

Putna tyto spekulace ale odmítá: "Můj odchod byl připravovaný už delší dobu. V žádném případě nesouvisí s mým kritickým názorem na film Odcházení," uvedl pro server lidovky.cz.

Čtěte také:

Knihovna Václava Havla nyní sídlí v patře nad Galerií Montmartre v Řetězové ulici na Starém Městě. Podnikatel Zdeněk Bakala nyní pro instituci financuje přestavbu paláce U Drahomířina sloupu na Hradčanech. Stavební práce pokračují navzdory sporům s posledním nájemníkem domu, který se coby starousedlík nechce vysvěhovat.

Michaela Černá

Najdete na Lidovky.cz