28. dubna 2014 6:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Důvod razie? Kniha radikálního kazatele, který schvaluje kamenování

68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips. | foto: WikipediaReprofoto

PRAHA Jeho kniha byla důvodem zásahu policie v islámském centru v Praze, uvádí někteří spekulanti. 68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips je kvůlu svým názorům nežádoucí ve více zemích.

Jeho názory jsou značně kontroverzní a Philipsův údajný extremismus je důvodem, proč má zákaz vstupu do několika zemí: do Austrálie (2007), Británie (2010), Německa (2011) a Keni (2012).

ČTĚTE TAKÉ:

Radikál například ospravedlňuje sebevražedné atentáty jako legitimní součást džihádu. Obhajuje fyzické tresty (bičování, kamenování či utínání končetin) jako nápravu zločinců. Mluví rovněž o potřebě trestu smrti pro homosexuály. Tvrdí, že podle islámského práva šaría neexistuje možnost znásilnění ženy jejím vlastním mužem. Podporuje uzavírání manželství s dívkami mladšími 15 let.

Americká vláda se domnívá, že Philips byl zapleten do prvního teroristického útoku na Světové obchodní středisko v roce 1993.

Řadí se k salafistickým kazatelům, kteří usilují o vytvoření islámského božího státu, v němž by podstatná část základních práv a ústavních záruk neměla žádnou platnost.

Philips je autorem několika knih. Základy tauhídu - Islámský koncept Boha z roku 2006 vydalo v tuzemsku v roce 2012 Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací. V publikaci například uvádí: "... a proto značná část víry v jedinečnost uctívání Alláha si žádá zavedení islámské legislativy šaríi, zvláště v zemích, kde muslimové tvoří většinu populace".

Podle bývalého muslima Lukáše Lhoťana, který kvůli knize nedávno podal trestní oznámení, Philips v závěru knihy vysvětluje jednu z mála známých zákonitostí islámského práva šaría, a tím je nerovnoprávnost nevěřících s muslimy před Alláhem a jeho zákony: "Obnáší to i skupinový závazek, že zavedeme Alláhovy zákony všude na zemi. A proto jsou věřící v Alláhových očích vysoko nadřazeni nevěřícím, protože přijímají své odpovědnosti."

Bilal Philips

  • Pochází z jamajského Kingstonu, kde se 6. ledna 1946 narodil jako Dennis Bradley Philips. Vyrůstal v kanadském Torontu, kde v roce 1972 konvertoval k islámu. Nyní užívá jméno Abú Amína Bilal Philips.
  • Studoval na Islámské univerzitě v Medíně, na Univerzitě krále Saúda v Rijádu a na Waleské univerzitě, kde v roce 1988 získal titul PhD v oboru islámská teologie. Žije v Kataru.
  • Stojí za vznikem Islámské internetové univerzity (2001), která zdarma nabízí kurzy studia islámu. Prezentuje se také na islámském satelitním kanále Peace TV, který vysílá do několika zemí.
Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč