6. srpna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rakouský student žaluje Facebook. Podpořilo ho už 17 tisíc lidí

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Více než 17 000 lidí se zatím připojilo k žalobě, kterou rakouský student podal na komunikační síť Facebook kvůli porušení soukromí uživatelů. Agentuře Reuters to řekl Max Schrems, student práv, který žalobu podal u obchodního soudu ve Vídni.

"Naším cílem je, aby se Facebook v oblasti ochrany dat řídil zákonem," vysvětluje Rakušan. Ustanovení o ochraně dat americké sítě podle něj odporují právu Evropské unie. Žaloba má celkem sedm bodů, jedním z nich je obvinění ze spolupráce na tajném bezpečnostním programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Facebook tak prý NSA poskytnul údaje o svých uživatelích a umožnil jejich "masové sledování". Řadu informací o uživatelích navíc Facebook získává "za jejich zády", tedy například sledováním dalšího webového obsahu.

14 tisíc jako odškodné pro každého poškozeného

Výzvu, aby se lidé připojili k žalobě prostřednictvím webu www.fbclaim.com, rakouský student podle Reuters zveřejnil teprve v pátek. Za údajné porušení ochrany dat požaduje Schrems pro každého žalujícího uživatele odškodné ve výši 500 euro (skoro 14 000 korun).

V Rakousku usiluje o vydání soudního zákazu v souladu s legislativou EU týkající se ochrany dat. Facebook přitom šestadvacetiletý student žaluje u Soudního dvora Evropské unie. Někteří podporovatelé jeho záměru mu dokonce darují prostředky. "Je dobře, když vidím, že většině lidí nejde o získání peněz, ale chtějí, aby se tahle záležitost řešila," říká Rakušan.

ČTĚTE TAKÉ:

Facebook, který denně navštíví zhruba 700 milionů uživatelů, byl již v minulosti často kritizován kvůli své politice v oblasti ochrany soukromých údajů. Schremsovu žalobu nechali zástupci sítě bez komentáře.

Síť čelí hromadné žalobě také ve Spojených státech, a to kvůli údajnému sledování soukromých zpráv uživatelů. Získaná data jsou podle žaloby využívána k marketingovým účelům, pro každého poškozeného uživatele ve Spojených státech tak požaduje odškodné ve výši minimálně 10 000 dolarů (zhruba 200 000 korun) Facebook používá 1,32 miliardy uživatelů, což z něj činí největší sociální síť světa. Ve druhém čtvrtletí společnost zveřejnila nárůst tržeb o 61 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!