Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Řešit národnost první dámy je absurdní, zlobí se Špaček na Klausovou

Ladislav Špaček na fotografii z roku 2001. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Špaček na fotografii z roku 2001. | foto: Lidové noviny

PRAHA Normální a solidní člověk takový názor vůbec nemůže vyslovit, rozčílil se v rozhovoru pro server Lidovky.cz populizátor etikety a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček, když přišla řeč na vyjádření Livie Klausové. Ta totiž odmítla jako svou nástupkyni Therese Schwarzenberg, protože není Češka. Podle Špačka, který se řadí k podporovatelům Karla Schwarzenbergera, jsou ale takové názory absurdní.

Lidovky.cz: Je první dáma pro protokolární záležitosti nepostradatelná?
Není nepostradatelná. Kdyby byla, tak by musela kandidovat společně s prezidentem. Ale kandidují prezidenti a manželky vstupují do té role symbolicky. Je to především věcí prezidentů – jak budou hostit státní návštěvy, jak budou protokolárně zvládat všechny ostatní situace.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ale stále zastává důležitou roli, ne?
Ano, tradičně se s první dámou počítá. Je to role, která není zakotvena v žádném zákoně, v ústavě. Je to to takový úzus a zvyk, že po boku prezidenta vystupuje i jeho choť. A to proto, aby při státních návštěvách byla protějškem doprovodu prezidenta nebo krále, který přijíždí na návštěvu. Když pak pánové jednají o vysoké politice, ženy se mohou oddělit a odjíždějí společně na dámský program, na návštěvu kulturní instituce nebo charitativní události. Tak vlastně manželky doplňují kolorit té návštěvy.

Therese Schwarzenberg

Therese Schwarzenberg

Lidovky.cz A pokud role první dámy není obsazena?
Pokud se stane, že prezident manželku nemá, protože je třeba vdovec, může první dámu nahradit dcera. Takhle to bylo třeba v případě prezidenta Masaryka, když zemřela jeho žena Charlotta. Jejich dcera Alice ji poté zastupovala. Nebo jako v případě prezidenta Háchy, kterému manželka zemřela deset měsíců před nástupem do úřadu. Její roli potom zastávala dcera Milada Rádlová.

Lidovky.cz: Jak je to v případě, že prezident nemá ani dceru?
V případě, že jde o vdovce bez dcery nebo je dcera vdaná a nemůže zastávat tuto roli, musíme se obejít bez první dámy. Potom manželku zahraniční návštěvy doprovází manželka jiného ústavního činitele. Třeba manželka premiéra. Což se v našem případě ale také zadrhává.

O manželství Petra Nečase čtěte více:

Nebo to může být jiná ústavní činitelka. Kdyby třeba přijela Michelle Obamová s manželem, tak si umím představit, že by se jí ujala třeba Miroslava Němcová. Poslední variantou je, že manželka návštěvy cestuje třeba jen v doprovodu protokolu Kanceláře prezidenta republiky a kancléře jako čestného doprovodu.

Lidovky.cz: Pokud nebude nikdo zastávat funkci první dámy, existuje varianta, že by návštěvy byly zvány také bez doprovodu manželky nebo manžela?
Ne, to se nedělá. Návštěvy jezdí zpravidla v párech.

Česko bez první dámy?

Po volbách nastane v Česku nejspíše unikátní situace. Olga Havlová, Dagmar Havlová i Livia Klausová plnily funkci první dámy a často se objevovaly na veřejnosti, nehledě na jejich důležitou roli ve vedení charitativních organizací. Manželka Miloše Zemana Ivana se oproti tomu ve společnosti objevuje zřídka a údajně je politikou znechucena. Manželka Karla Schwarzenbergra Therese zase žije ve Vídni a navíc se po úrazu těžce pohybuje. Nechala se však slyšet, že by roli první dámy plnila dle možností.

Lidovky.cz: Existuje případ, že by manželka prezidenta nechtěla vykonávat funkci první dámy?
Takový případ neznám. To nastává opravdu zvláštní situace. Pokud je první dáma v situaci, že funkci zastávat z pochopitelných důvodů nemůže, jako v případě manželky Karla Schwarzenbergera, tak to každý pochopí. Jestliže je ale jeho protějšek Miloš Zeman ženatý a manželka je způsobilá plnit roli první dámy a navíc je v ní zkušená? Manželka i on mají zkušenosti z protokolárních a ceremoniálních událostí, takže není důvod, aby jeho manželka tu roli neplnila.

Lidovky.cz: Co třeba Putinova manželka? Ta se také moc na veřejnosti neobjevuje.
To je pravda, ale je veřejnosti známá a při státních návštěvách svoji roli hraje. První dáma nemusí být společensky a veřejně aktivní. Nemusí mít nadaci a pořádat charitativní akce jako třeba Olga Havlová nebo Dagmar Havlová. Nemusí být aktivní, ale tu minimální roli, že jede na státní návštěvu nebo se účastní přijetí na Hradě, tu zastávala i paní Olga, která se jinak nerada prezentovala na veřejnosti. To nebyla žena velkého světa, to byla žena ze Žižkova, která netoužila po nablýskaných salonech, večerních róbách a tříhodinových konverzacích u státní večeře. To je to poslední, po čem by v životě toužila. Ale obětovala se pro svého manžela a chápala, že tu roli hrát musí, protože je manželkou prezidenta republiky.

Ivana Zemanová skrývá tvář za volebními lístky, na manžela po volbě nečeká a předčasně opouští místnost

Ivana Zemanová skrývá tvář za volebními lístky, na manžela po volbě nečeká a předčasně opouští místnost

Lidovky.cz: A v případě, že má prezident manželku cizinku?'
To byl i případ prezidenta Masaryka, jeho manželka byla Američanka. Když přišla sem, tak neuměla česky ani slovo.

Lidovky.cz: Takže národnost manželky Karla Schwarzenbergera nehraje podle vás roli?
V 21. století? Absolutně ne! Masarykova maminka se hlásila k německé národnosti. A jaký to byl vlastenec a byl to zakladatel československého státu. Konec! Konec s tímhle hledáním... Ve 20. století se přece Evropou přehnaly všechny etnické a národnostní vlny a čistky. Měnily se a formovaly nové státy. Debatovat o tom, kdo se narodil v jiné zemi, jestli se někdo narodil za hranicí 300 km od nás, to je směšné. Úplně absurdní, směšné!

O vyjádření Livie Klausové čtěte více:

Estonský prezident se také vrátil z emigrace a přivezl si manželku, kterou si vzal v emigraci. Tohle myšlení je naprosto archaické. V tomhle století normální a solidní člověk takovou otázku nemůže položit nebo o ní vůbec uvažovat.

Lidovky.cz: Takže myslíte, že vyjádření Livie Klausové bylo nešťastné?
Absolutně! Absolutně... Mimochodem, při všech těch protokolárních povinnostech, kde hraje první dáma svoji roli, protože ona přece neúřaduje na Hradě, ale její role se projevuje při kontaktu s jinými hlavami státu, tak tam se čeština stejně neužívá. Tam nikdo česky nepromluví, mluví se pouze cizími jazyky a ty paní hraběnka umí skvěle.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, předseda ODS Petr Fiala, lídr KDU-ČSL Marián Jurečka a premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, předseda ODS Petr Fiala, lídr KDU-ČSL Marián Jurečka a premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, předseda ODS Petr Fiala, lídr KDU-ČSL Marián Jurečka a premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...