23. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Řetězoví migranti‘. Rodiče Trumpové možná využili možnost, kterou jejich zeť kritizuje

První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu. | foto: Reuters

WASHINGTON Rodiče americké první dámy zřejmě využili možnosti takzvané řetězové migrace, kterou jejich zeť, prezident USA Donald Trump, opakovaně kritizuje.

Napsal to ve středu list The Washington Post s odvoláním na informované zdroje. Viktor a Amalija Knavsovi mají v USA právo trvalého pobytu a brzy získají americké státní občanství.

Knavsovi jsou stejně jako Melania Slovinci a žijí v USA díky takzvané zelené kartě, napsal washingtonský list s odvoláním na imigrační úředníky. Nyní prý čekají na termín oficiálního předání dokumentů o americkém občanství. Protože nemají v USA žádné oficiální postavení, nehodlají o svém statusu veřejnost informovat.

Otázky kolem rodičů první dámy se objevily v souvislosti s Trumpovým tvrdošíjným odmítáním spojování přistěhovaleckých rodin. Minulý měsíc se prezident postavil i proti desetiletí platnému zákonu, který americkým občanům umožňuje zajistit trvalý pobyt v USA svým rodičům a potomkům. Řetězová migrace podle Trumpa může napomáhat tomu, že se do USA dostávají zločinci.

První dáma Melania Trumpová hovoří s policistou z Albuquerque Ryanem Holetsem a...
Melania Trumpová během projevu prezidenta.

Oba rodiče Melanie Trumpové jsou důchodci. Třiasedmdesátiletý otec pracoval jako řidič a prodejce automobilů, jednasedmdesátiletá matka byla zaměstnána v textilce. Sama Melania přicestovala do USA ze Slovinska v roce 1996 jako modelka, nejprve na turistické a později na pracovní vízum. Zelenou kartu s právem trvalého pobytu získala v roce 2001, občanství o pět let později, rok po svatbě s Trumpem.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.