26. prosince 2016 0:24, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rok, kdy zemřela hudba. V 53 letech odešel legendární zpěvák George Michael

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Michael, který podle agentury Reuters po světě prodal více než 100 milionů alb,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael, který podle agentury Reuters po světě prodal více než 100 milionů alb,... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA  Zemřel zpěvák George Michael, sdělila v noci na pondělí stanice BBC s odvoláním na jeho vydavatele. Britské hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham i při pozdější sólové dráze, bylo 53 let. Příčiny úmrtí je zřejmě srdeční selhání. Policie ale podle BBC neshledala žádné podezřelé okolnosti.

„S velkým smutkem můžeme potvrdit, že náš milovaný syn, bratr a přítel George pokojně zemřel doma o vánočních svátcích. Rodina si přeje, aby se respektovalo její soukromí v této těžké chvíli. Zatím nebude žádný další komentář,“ uvedlo v prohlášení hudební vydavatelství. Zpěvák zemřel v Goringu v hrabství Oxfordshire.

Michael, který po světě prodal více než 100 milionů alb, měl v posledních letech množství zdravotních problémů, byl několikrát hospitalizován. V roce 2011 strávil několik týdnů v rakouské nemocnici s vážným zápalem plic. Onemocněl tehdy uprostřed svého evropského turné a dokonce upadl do komatu. V roce 2013 byl hospitalizován, když vypadl na anglické dálnici z jedoucího auta. Kvůli blíže neupřesněným problémům byl hospitalizován i v květnu 2014.

Autor hitů jako Careless Whisper, Wake Me Up Before You Go Go nebo Last Christmas, proslul ale i skandály spojenými s užíváním drog. V roce 2010 ho soud poslal na osm týdnů do vězení za řízení pod vlivem drog, držení marihuany a způsobení dopravní nehody, když narazil se svým automobilem do obchodu v Londýně.

Rok 2016 byl pro mnoho hudebních fanoušků velmi tragický. 10. ledna zemřel britský rocker David Bowie, 17. ledna spoluzakladatel Eagles Glenn Frey, 28. ledna Paul Kantner z psychedelické rockové skupiny Jefferson Airplane a ve stejný den zemřela i jejich první zpěvačka Signe Andersonová, 4. února Maurice White - spoluzakladatel Earth, Wind & Fire, 10. března Keith Emerson, klávesista Emerson, Lake and Palmer a 10. listopadu i jeho kolega, kytarista a zpěvák Greg Lake.

George Michael a Andrew Ridgeley v roce 1985 při koncertě WHAM v Poekingu.
George Michael v roce 2012 při koncertě, jehož výtěžek šel na boj proti AIDS:

16. března zemřel slavný syn slavného otce Frank Sinatra junior, 6. dubna legenda country Merle Haggard, 21. dubna se pak předávkoval opiáty Prince, 19. května odešel zakládající člen Beastie Boys John Berry. 10. listopadu se rozloučil kanadský hudebník a básník Leonard Cohen, 13. listopadu zemřel muzikant a skladatel Leon Russell - hrál se Sinatrou, Claptonem, Eltonem Johnem, 10. prosince nás pak opustil Radim Hladík, nejlepší český rockový kytarista. 24. prosince zemřel kytarista britské rockové skupiny Status Quo Rick Parfitt.

25. prosince kromě George Michaela zahynulo při leteckém neštěstí i mnoho členů Alexandrovců.

George Michael: homosexuál s mnoha hudebními cenami

- George Michael se narodil 25. června 1963 v Londýně.

- Začínal hrát už na střední škole s kapelou The Executive. Pravou hvězdnou dráhu ale zahájil ve dvaceti, když se spolužákem Andrewem Ridgeleym založil duo Wham!, které tryskem zamířilo na špice hitparád. Wham! slavili obrovské úspěchy, prodávali desky, získali ocenění Brit Award pro nejlepší skupinu roku a měli za sebou úspěšné světové turné.

- George ale pošilhával po sólové kariéře - první singl Careless Whisper vydal už v roce 1984. Začátkem roku 1986 se proto Wham! rozhodli v nejlepším skončit. Na jejich rozlučkový koncert na stadionu ve Wembley v červnu 1986 přišlo na 80 000 rozesmutnělých fanoušků.

- Po Michaelově nejúspěšnějším - debutovém - albu Faith (1987), jehož se prodalo přes 20 milionů kusů, se zrodila v roce 1990 druhá kolekce Listen Without Prejudice, Vol. 1.

- Osobní život zpěváka a skladatele prolínaly různé drogové excesy. V roce 2006 během rozhovoru s britskou televizí ITV1 kouřil hašiš, o kterém tehdy tvrdil, že se po něm cítí šťastný a vyrovnaný.

- V roce 2007 přišel o řidičský průkaz a byl odsouzen ke 100 hodinám veřejných prací.

- Do největších potíží se dostal v listopadu 2011. Tehdy byl ve Vídni uprostřed evropského turné Symphonica: The Orchestral Tour, hospitalizován s akutním zápalem plic. Na tři týdny upadl do kómatu a jeho život visel na vlásku. Zachránili ho vídeňští lékaři a zpěvák byl krátce před Vánocemi 2011 propuštěn domů.

- Zkušenost s akutní nemocí George Michaela inspirovala k napsání singlu White Light (Bílé světlo), který zazpíval v roce 2012 na závěrečném ceremoniálu letních olympijských her v Londýně.

- V České republice vystoupil George Michael dvakrát v roce 2011. Nejprve v srpnu v beznadějně vyprodané Státní opeře Praha a poté v listopadu v O2 aréně. "Praho, jsi zatraceně úžasná," děkoval tehdy nadšenému publiku zpěvák, který jednu skladbu věnoval speciálně české metropoli.

- Se svým dlouholetým partnerem Kennym Gossem se Michael rozešel v roce 2009 a věnoval mu písničku Where I Hope You Are. "Vztah s tímto mužem mi přinesl hodně zábavy a také hodně bolesti," řekl Michael.

  • 36Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz