27. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rok od smrti kardinála Vlka. Mši odslouží duchovní z Brazílie, hosty čeká borůvkové menu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Kardinál Miloslav Vlk zemřel ve věku nedožitých 85 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miloslav Vlk zemřel ve věku nedožitých 85 let. | foto: MAFRA

PRAHA V těchto dnech se začalo s přípravami na bohoslužbu, jež má připomenout odkaz předposledního primase českého Miloslava Vlka. Příznivci se mu přijdou poklonit 17. března do Chrámu svatého Víta, kdy uplyne rok od jeho skonu. Organizátoři počítají s účastí řady významných osobností veřejného i politického života. Kardinál Vlk podlehl rakovině plic.

„V církvi má tradici si u významných osobností připomínat jejich odkaz pravidelně, i u kardinála Vlka se tato tradice bude držet. A nebude to otázka jen tohoto roku, bude to tak navždy,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz hlavní motivaci akce Antonín Randa, ředitel neziskové organizace Cesta 121, jejíž náplní je péče o staré kněží. Spolek se loni v posledních týdnech staral i o kardinála Vlka.

Bohoslužbu odslouží brazilský kardinál João Braz de Aviz, s nímž se Vlk osobně znal. Kardinála z Latinské Ameriky v jeho úsilí podpoří vedoucí hospice Duha Jana Sieberová, od níž Vlk přijímal péči před smrtí. Bude předčítat biblické texty. Spolu s ní se ujme čtení europoslankyně Michaela Šojdrová. K oltáři položí hostie a víno šéf Cesty 121 Randa spolu s kolegyní z karlínské farnosti, k níž měl Vlk silný vztah.

Randa předpokládá prostý a neokázalý obřad. Osobnější rovinu mu dodá zpestření v podobě borůvkového menu pro hosty. Důvod k na první pohled nečekanému občerstvení je prostý. „Pan kardinál měl v posledních týdnech života nejradši borůvky. Vždycky se na ně těšil, bylo to už v době, kdy se mu jinak dost přísně hlídal jídelníček,“ vysvětil Randa.

U východu z katedrály obdrží každý horký nápoj z borůvek. Po skončení bohoslužby bude program pokračovat pro zvané v prostorách pražského arcibiskupství, kde bude borůvkové pohoštění ještě širší. Jeho přesná podoba se bude ladit. „Zhruba tři týdny před akcí budeme znát skutečný počet hostů, na základě toho se udělá výrobní plán a upřesní se sortiment,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Jiří Cočev, ředitel Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou, jež bude občerstvení připravovat.

‚Počítáme s desítkami oficiálních hostů‘

„Věříme, že přijdou lidé, kteří měli pana kardinála rádi a budou si chtít na něj v klidu zavzpomínat,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. V rámci hlavního programu ve svatovítské katedrále se předpokládá účast několika set lidí. S rozesíláním oficiálních pozvánek pro vážené hosty se začne až v únoru, ale už teď je jasných několik jmen.

Vedle zmíněné europoslankyně Šojdrové věnují svou návštěvu kardinálu Vlkovi bývalý ministr kultury Daniel Herman, první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská či pražský radní pro kulturu Jan Wolf. „Počítáme s účastí několika desítek oficiálních hostů, ať už z politiky, veřejného života či představitelů církve z řad biskupů, kněží a zástupců řádů,“ poznamenal k tomu Randa.

Kardinál Miloslav Vlk.
Kardinál Miloslav Vlk.

Lékaři diagnostikovali kardinálu Vlkovi rakovinu v lednu 2017. Vlk se poté uchýlil do karlínské farnosti, k níž z osobních důvodů historicky tíhnul a kde měl zajištěnou péči. Podílela se na ni i zmíněná Cesta 121. V polovině února už ale zamířil do nemocnice. Jeho smrt oznámil pražský arcibiskup Dominik Duka 18. března na sociální síti Facebook. „Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět,“ napsal mimo jiné Duka.

Kardinál Miloslav Vlk zastával post pražského arcibiskupa v letech 1991 až 2010, z tohoto titulu současně představoval nejvyššího představitele české katolické církve. Knězem byl od roku 1969, kdy byl vysvěcen. V roce 1978 mu komunisté zakázali vykonávat jeho kněžské povolání, příštích deset let tak pracoval jako umývač oken a poté archivář v Praze. Po ukončené své arcibiskupské služby často promlouval do společenského a politického dění. 

  • 5Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky