31. března 2017 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

RÓNA: Konečně pátek? Zacvičím si, zaplavu. A v neděli si zahraju petanque

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jaroslav Róna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Róna | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně přichází ten toužebně očekávaný weekend, a lidi mně přestanou každých 10 minut volat, půjdou venčit své ratolesti, okopávat zahrádky a chytat ryby a budu mít trochu času na své věci.

V sobotu ráno si pustím k rannímu cvičení (abych se mohl vůbec přes den hýbat!) ČT 24 a podívám se na přehled katastrof místních i zahraničních, ubezpečím se, že svět je stále tím nádherným místem k životu, jako byl vždycky. Když náhodou dávají Hydepark Civilizace, tak to si většinou pozorně shlédnu, bývají tam někdy naprosto neuvěřitelní lidé, většinou vědci, žijící sice s námi na planetě, ale ve skutečnosti v tajemném mikrosvětě částic tvořících svět a postupují tam ve tmě jako speleologové.

Někdy najdou nějakou zvláštnost a dostanou za to Nobelovu cenu. Jejich objasnění problému budí dojem, že by na to přece mohl přijít každý! Po cvičení a snídani se odeberu do svého vozu a odjíždím ze Žižkova na Plavecký stadion Podolí, jdu do páry a pak plavu svoji pravidelnou porci. Dělám to tak v sobotu a ve středu. Po plavání odjedu za svou chotí na oběd na venkov za Prahou, kde mám sochařský atelier.

Zbytek dne už se většinou věnuji dotahování rozdělané sochařské práce všeho druhu. Když už mě to nebaví, skočím do auta a zajedu do Dobřichovic, kde sídlí můj kamarád Matěj a má tam krámek s alsaskými víny, v němž visí skvělá kopie obrazu Hieronyma Bosche. Pohovoříme o mnoha závažných i méně závažných věcech, a on mi mezitím vybírá do krabic úžasná vína, která mají svůj příběh a pocházejí většinou z malých rodinných vinařství, s jejichž majiteli se Matěj dobře zná. Na chuti vína se tato známost výtečně projevuje.

U nás na vsi za Prahou moc jiných možností kulturního vyžití není, je možné si zde vyjít do lesa (kde před nedávnem řádil znásilňovač žen a hledala ho tu helikoptéra s termovizí!) a když rostou houby, tak je – než stihnete dojít do lesa – sežerou přemnožení kanci.

Proto jsem si nechal před atelierem uválet petanqueové hřiště velkolepých rozměrů a pravidelně tam v neděli s přáteli hrajeme tuto pozoruhodnou hru. Hra je vhodná pro lidi všeho věku i profesí a mizí při ní kulturní i sociální rozdíly. Teoreticky lze říci, že kdyby ji hráli proti sobě například nositel Nobelovy ceny za fyziku a křovák z afrického buše, nevěděli byste, na koho si vsadit.

Jaroslav Róna
  • 0Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz