15. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rudolf Melč: český Ikaros, jehož rakev letěla nad Prahou na trupu letadla

Rudolf Melč (1891–1934) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Melč (1891–1934) | foto: FOTO VHÚ

PRAHA Jeden z prvních českých Ikarů se narodil 10. května 1891 v Loučce u Nového Jičína v mlynářské rodině jako Robert Meltsch, ale za války si v Rusku změnil jméno na Melč a přidal k němu ještě další jméno Lev.

Banner kalendář hrdinů.

Po maturitě na brněnské německé průmyslovce pracoval určitý čas jako strojní mechanik, ale vše radikálně změnil rok 1913, kdy na vojně získal možnost absolvovat ve Fischamendu pilotní kurz pro poddůstojníky. Stal se tak v té době jedním z mála českých letců, ale když 8. května 1914 získal pilotní diplom, chyběly do vypuknutí 1. světové války necelé tři měsíce…

Na východní frontě jako příslušník jednotky Flik 8 konal převážně kurýrní a průzkumné lety a v roce 1915 provedl i pár riskantních letů do obležené pevnosti Przemyšl. V té době byl povýšen do hodnosti Fähnrich. V den pádu pevnosti 22. března 1915 o 4. hodině ranní odletěl jako předposlední pilot z Przemyšlu. U Rymanova byl však zřejmě sestřelen a zajat, i když později tvrdil, že dobrovolně dezertoval k Rusům.

Rudolf Melč (1891–1934) stojící zcela vpravo (a ve výřezu) v létě 1918 v Ufě u...

Rudolf Melč (1891–1934) stojící zcela vpravo (a ve výřezu) v létě 1918 v Ufě u letounu Farman F.30

Každopádně se v Jekatěrinburgu 15. března 1916 přihlásil do legií a o tři měsíce oblékl legionářskou uniformu. Sloužil u pěšáků i ženistů, byl povýšen na podporučíka, v říjnu 1917 se oženil v Bělgorodě s ruskou dívkou, ale strašně moc toužil létat. To se mu splnilo v únoru 1918, když se dostal k oddílu dalšího legionářského letce poručíka Vlastimila Fialy (otce pozdější filmové a divadelní hvězdy Květy Fialové). S těmito dvěma jmény jsou spojeny všechny další nelehké pokusy vytvořit československé letecké jednotky v Rusku. 

Nejdříve však přišel ústup z Ukrajiny a boje s bolševiky, kdy Melč v rámci Národní ruské armády od června do července 1918 absolvoval 33 bojových letů většinou průzkumných nebo bombardovacích v délce 78 hodin. Jeho činnost v Rusku je však spojena hlavně se snahami vycvičit co nejvíc pilotů z řad legionářů. Do vlasti se Rudolf Lev Melč vrátil v hodnosti kapitána v březnu 1920, stal se na čas Fialovým zástupcem na leteckém odboru ministerstva národní obrany, byl povýšen na majora, ale mírová armáda jeho neklidné povaze nesvědčila. V únoru 1921 odešel do civilu a začal podnikat. V pouhých třiačtyřiceti letech jej však zradilo zdraví a 20. listopadu 1934 zemřel na tuberkulózu.

Armáda na něj nezapomněla a jedné z prvních legend československého vojenského letectva uspořádala pohřeb, při kterém bylo jeho tělo vezeno Prahou za doprovodu čestné vojenské stráže v rakvi na trupu letadla!

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ praha
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Tyson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.