5. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ruský kosmonaut vysoudil peníze za pobyt ve vesmíru

Ruský kosmonaut Sergej Volkov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský kosmonaut Sergej Volkov | foto: ČTK

MOSKVA Ruský soud v pátek vyhověl žalobě známého kosmonauta Sergeje Volkova proti Gagarinově středisku přípravy kosmonautů. Volkov si podle ruských médií stěžoval, že za dřívější pobyt na oběžné dráze mu nebyly k platu vypláceny příplatky.

Podle verdiktu má středisko nyní kosmonautovi zaplatit téměř 1,4 milionu rublů (asi 800 000 Kč), které mu dlužilo na nevyplacených příplatcích od loňského srpna.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyřicetiletý plukovník Volkov, který strávil ve vesmíru 199 dnů při dvou pobytech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v letech 2008 a 2011, paradoxně oddílu kosmonautů v Gagarinově středisku velí.

Ve sporu o výklad vládního nařízení o platových náležitostech dobyvatelů vesmíru podle kosmonauta Sergeje Zaletina reprezentoval Volkov i další kolegy; někteří z nich se také se střediskem soudí.

Podle ruských médií jde o docela slušné peníze, představující u instruktorů výcviku 55 až 120 procent jejich měsíčního platu; v průměru jde o částku téměř 90 000 rublů (více než 50 000 Kč). Agentura AP k tomu uvedla, že podobné soudní spory jsou v Rusku velmi vzácné.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.