17. září 2017 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Přítel od klukovských let i inspirace. Čím byl Šabach pro Jarchovského

Spisovatel Petr Šabach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Petr Šabach | foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

PRAHA Dlouholetým přítelem i inspirací byl zemřelý spisovatel Petr Šabach pro filmového scénáristu Petra Jarchovského. S téměř o generaci starším spisovatelem se setkal díky své tetě, řekl Jarchovský. Až později po přečtení první Šabachovy knihy Jak potopit Austrálii ale odstartoval se spisovatelem mnohaletou uměleckou spolupráci.

Na filmové plátno převedl Jarchovský několik Šabachových knih. Vznikly tak snímky Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mně dobrý nebo Občanský průkaz.

„Mně odešel velmi blízký kamarád, se kterým jsem měl vlastně spojenou celou tu svou pouť. Po celou tu dobu byl mojí inspirací,“ řekl Jarchovský.

Přáteli se stali Šabach a o 15 let mladší Jarchovský v době, když měl budoucí scénárista své vlastní umělecké úspěchy ještě daleko před sebou. „Skamarádili jsme se, když jsem byl mladý kluk. Jeho starší bratr Michal totiž chodil do třídy na gymnáziu s mojí tetou Jindřiškou,“ popsal začátky jejich přátelství Jarchovský.

Scénárista Petr Jarchovský.

Scénárista Petr Jarchovský.

Podobně jako další Šabachovi přátelé byl pozorným posluchačem historek, které spisovatel vyprávěl v hospodě. Spolupráce, která přinesla filmovým divákům několik komedií oceněných Českými lvy, ale začala později. 

„Když už jsme byli s Honzou (režisérem Janem Hřebejkem pozn.) na filmové škole, tak Péťovi vyšla první knížka, která se jmenovala Jak potopit Austrálii. Skrze tu knížku jsem si k němu našel cestu a stála u našeho prvního společného filmu Šakalí léta,“ řekl Jarchovský.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz