19. července 2014 6:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Šachy i slánka. V JAR vydražili předměty z Mandelova majetku

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela na snímku z června 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela na snímku z června 2008. | foto: © ReutersČeská pozice

JOHANNESBURG Sbírka neobvyklých předmětů z majetku bojovníka proti apartheidu a pozdějšího prezidenta Nelsona Mandely byla ve čtvrtek v Jihoafrické republice vydražena celkem za 160.000 dolarů (asi 3,2 milionu korun). Informoval o tom zpravodajský web BBC. Výtěžek aukce bude prý použit na charitativní účely.

Dražba se konala v předvečer Mandelových narozenin. Madiba, jak znělo jeho kmenové jméno, by se v pátek dožil 96 let.

Mezi draženými předměty s vlastnoručním podpisem někdejšího prezidenta patřily šachy znázorňující nejvýznamnější postavy boje proti apartheidu z obou stran barikády či slánka a pepřenka v podobě Mandely a jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Frederika Willema de Klerka. Dalšími položkami na dražebním seznamu byly sochy, fotografie, magnetky na lednici, pštrosí vejce, knihy či balíček 850 čínských telefonních karet s Mandelovým vyobrazením.

Aukce ovšem nesplnila očekávání organizátorů. Před jejím zahájením totiž počítali, že by mohla vynést až 450.000 dolarů (asi devět milionů korun).

  • Nelson Mandela strávil jako přední bojovník proti rasové diskriminaci černošského obyvatelstva v JAR celkem 27 let života ve vězení.
  • Propuštěn byl v roce 1990 na příkaz prezidenta de Klerka.
  • Následně stanul v čele Afrického národního kongresu a v květnu 1994 byl zvolen prvním černošským prezidentem JAR. Úřad vykonával pět let.
  • Nositel Nobelovy ceny za mír zemřel loni 5. prosince.
  • Jeho jméno dodnes zůstává symbolem boje za rovnoprávnost.
  • LIDOVKY.CZ: Nelson Mandela (1918-2013) - život v deseti obrazech

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?