5. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sarkozy chce znovu kandidovat a stát se prezidentem

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Bývalý nejvyšší francouzský představitel Nicolas Sarkozy je odhodlaný se vrátit na politickou scénu a kandidovat v příštích prezidentských volbách v roce 2017.

S odvoláním na jistého Sarkozyho bývalého ministra to ve svém novém vydání uvedl zpravidla dobře informovaný francouzský týdeník Canard Enchaîné.

ČTĚTE TAKÉ:

Konzervativec Sarkozy, který po své letošní volební porážce socialistou Françoisem Hollandem oznámil odchod z politiky, označil nyní svůj návrat v roce 2017 za nezbytný vzhledem k tomu, že stav Francie bude podle něj v příštích letech velmi špatný, uvedl podle listu bývalý ministr zemědělství a Sarkozyho stranický kolega Bruno Le Maire.

"Otázkou není vědět, zda se vrátím, ale zda mám na výběr, zda by bylo morální vůči Francii se nevrátit. Nemohu morálně selhat vůči Francouzům. V roce 2017 nebudu mít jinou možnost," vysvětloval podle ministra Sarkozy svůj plánovaný návrat do vysoké politiky.

Hollande už tak oblíbený není

Sarkozy, který od jara žije převážně v ústraní na jihu Francie, trávil různé zahraniční dovolené a připravoval se k návratu ke kariéře právníka, se k článku, který list zveřejnil ve středu ráno a převzala vzápětí ostatní místní média, dosud nevyjádřil.

Tvrzení satirického listu Canard Enchaîné přišlo v době, kdy by nyní podle nejnovějšího průzkumu agentury Ifop volilo sedmapadesátiletého Sarkozyho 54 procent Francouzů, zatímco Hollandeova obliba klesla na 41 procent. Pokud by šel do prezidentských voleb v roce 2017, stal by se Sarkozy prvním francouzským prezidentem, který bude usilovat o další mandát i ve volbách, které nenásledují po jeho funkčním období, poznamenala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK