9. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Šarmantní kaskadér Jean-Paul Belmondo slaví 80. narozeniny

Jean-Paul Belmondo na festivalu v Cannes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Paul Belmondo na festivalu v Cannes | foto: Reuters

NEUILLY-SUR-SEINE Ležérně šarmantní milovník i přátelsky zábavný společník, který když ženu neohromí kaskadérskými kousky, určitě ji dostane svým nenapodobitelným úsměvem. Kariéru herce Jeana-Paula Belmonda, který dnes slaví osmdesátiny, odstartoval v roce 1959 snímek francouzské nové vlny U konce s dechem.

Miláčkem několika generací se ale stal zejména díky filmům, v nichž spojil akci s humorem. Bébel, jak mu fanoušci přezdívají, slavil úspěch i na jevišti a v roce 2011 převzal na festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Byl jako tajfun. Užila jsem si s ním tolik legrace i potrhlých kousků jako nikdy později," vzpomněla první bondgirl Ursula Andressová na soužití s Belmondem, jehož náručí, nejen filmovou, prošla pěkná řádka žen. Přitom za jeho studií mnozí pochybovali, že by mohl hrát milovníky. "Jak může člověk s takovýmhle ksichtem chtít hrát divadlo," divil se prý jeden z profesorů, když přijímal bývalého boxera s přeraženým nosem.

Elegantní gentleman i odvážný dobrodruh

Jenže smysl pro humor a nadsázku spolu s výjimečnými fyzickými dovednostmi a neuvěřitelnou vůlí překonat se umožnily Belmondovi přesvědčivě ztvárnit jak drsné gangstery (Borsalino) či neústupné ochránce zákona (Policajt nebo rošťák), tak elegantní svůdníky (Veselé Velikonoce), sympatické podvodníčky (Velký šéf) i odvážné dobrodruhy (Muž z Ria). K nejoblíbenějším patří i jeho parodie sama sebe v Muži z Acapulka.

Ikonou evropské kinematografie se Belmondo stal i díky kaskadérským kouskům, které prováděl ještě po padesátce. Před kamerou uskakoval před řítícími se auty, vrhal se přes vagony rozjetého vlaku či slaňoval z vrtulníku.

Jean-Paul Belmondo

se narodil 9. dubna 1933 v Neuilly-sur-Seine (předměstí Paříže) do rodiny malířky a sochaře s italskými předky.

V mládí se věnoval sportu, zejména boxu, s nímž ale musel přestat kvůli nemoci. A tak se vydal na dráhu hereckou. Už za studií pařížské konzervatoře se objevoval na jevišti a stihl se i oženit s tanečnicí Elodie Constantinovou (v roce 1965 se rozvedli). Mají spolu syna Paula a dceru Florence, druhá dcera Patricie v roce 1994 zahynula při požáru.

Několikrát se také vážněji zranil. Například při natáčení komedie Zvíře mu tygr natrhl ucho a u filmu Bezva finta dostal ránu hákem autojeřábu. Při natáčení Strachu nad městem uklouzl na střeše a život si zachránil zachycením za okap.

Podceňovaný outsider

Belmondova hvězda začala stoupat již dva roky po jeho filmovém debutu díky snímku Jeana-Luka Godarda U konce s dechem (1959).

A ještě krátce předtím podceňovaný herecký outsider šel rázem z role do role. Mezi prvními slavnými byly drama Horalka, kde si zahrál po boku Sophie Lorenové, či dobrodružná romance Cartouche, v níž okouzlovala diváky Claudia Cardinalová. V roce 1965 se vrátil i ke spolupráci s Godardem (Bláznivý Petříček).

Extrémní zápřah a nejméně jeden film ročně provozoval Bébel až do poloviny 80. let, kdy se vážně zranil při natáčení krimikomedie Bezva finta. Pak zvolnil, ale stále točil. Například s Claudem Lelouchem melodrama stárnoucího muže Cesta zhýčkaného dítěte (1988), za něhož dostal Césara, či verzi Bídníků (1995), jež se odehrává za druhé světové války. Nyní oba chystají komedii Les bandits manchots (Nešikovní banditi).

Mozková mrtvice

Před kameru se Belmondo vrátil i po roce 2001, kdy v srpnu na Korsice utrpěl mozkovou mrtvici, z níž se zotavil a v prosinci 2002 se podruhé oženil. Jeho vyvolenou se stala o 32 let mladší dlouholetá přítelkyně Natty Tardivelová, která mu v srpnu 2003 porodila dceru Stellu a s níž se ale v roce 2008 rozvedl.

Týž rok měl premiéru jeho zatím poslední film Muž a jeho pes, o člověku, který neztrácí chuť bojovat až do samého konce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!