27. ledna 2010 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sedmiletý Charlie pomáhá Haiti, vybral přes 4 miliony

Charlie Simpson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charlie Simpson | foto: AFP

LONDÝN/PRAHA Celý svět pomáhá zemětřesením poničenému Haiti. Sedmiletý Charlie Simpson z londýnského Fulhamu se rozhodl, že se zapojí také a rázem se stal vzorem, který všichni obdivují.

Přes internet vyzval lidi, aby mu přispěli na osmikilometrovou jízdu na kole okolo parku. Vybrané peníze prý daruje dětskému fondu UNICEF. Jeho cílem bylo vybrat alespoň 500 liber. Po pár dnech už ale vybral více než 148 tisíc liber (přes čtyři miliony korun).

"Chci vydělat nějaké peníze na nákup jídla, vody a stanů pro všechny lidi na Haiti." Tímto přáním přilákal na webové stránky "online dárcovství" justgiving.com lidi z celého světa, které dojala dobrosrdečnost malého chlapce.

Někdo dal dvě libry, někdo celou stovku. Také díky britským médiím, která o sbírce informovala, bylo na kontě Charlieho po čtyřiadvaceti hodinách přes padesát tisíc liber. Školáka teď všichni beze zbytku oslavují a obdivují jeho "sociální cítění".

A jak teprve sedmiletého chlapce napadlo, že by se do pomoci obětem zemětřesení mohl zapojit? Stačilo, aby viděl záběry ve zprávách. Podle jeho matky Leonory tehdy "propukl v pláč".

"Když jsem viděl ty obrázky v televizi, pomyslel jsem si, že je to docela smutné," řekl Charlie na vysvětlenou reportérům, kteří jeho nedělní "spanilou jízdu" sledovali.

Se založením sbírky i s plánovanou jízdou na kole mu prý pomohli rodiče. Nikdo z nich ale netušil, že celá akce vzbudí takový zájem. "Co začalo jako jízda okolo parku s otcem, se změnilo v něco mnohem většího... Jsem na Charlieho neobyčejně hrdá," řekla paní Simpsonová.

Malý hrdina byl rád, že se mu těch osm kilometrů podařilo ujet. Když slezl z kola, prohlásil, že ho sice trochu bolí nohy, ale že "to byla opravdu zábava".

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?