Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
25. srpna 2011 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Šéf IKEA byl aktivní nacista, verboval nováčky

Ingvar Kamprad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ingvar Kamprad | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Zakladatel švédského nábytkářského řetězce IKEA Ingvar Kamprad byl v mládí aktivnější v nacistickém hnutí, než doposud přiznával. Tvrdí to nová kniha respektované švédské spisovatelky a novinářky Elisabeth Asbrinkové, podle níž jeden z nejbohatších lidí na světě sám verboval nové členy do nacistické organizace a s fašismem byl spojen ještě dlouho po skončení druhé světové války.

Jeho sympatie k nacismu má údajně na svědomí jeho sudetoněmecká babička.

Asbrinková ve svém díle Och i Wienerwald star träden kvar (A ve Vídeňském lese dál rostou stromy) píše, že Kamprad vstoupil do mládežnického křídla švédské Národněsocialistické strany v roce 1943, ve svých 17 letech, a švédská tajná policie ještě téhož roku pro něj zřídila speciální složku.

Rozvědka mimo jiné tajně otvírala Kampradovu poštu a opisovala její obsah, včetně informací o jeho snahách rekrutovat nové členy. "Dopisy nahřáli nad párou, otevřeli, opsali a zase zalepili," uvedla Asbrinková ve své knize.

ČTĚTE TAKÉ:

Autorka také cituje poznámku rozvědky, že Kamprad "zastával pozici jakéhosi funkcionáře" v nacistické mládežnické organizaci. Se sympatizanty nacistického hnutí zůstal v kontaktu minimálně do roku 1950, tedy o dva roky déle, než dříve připouštěl.

Dílo zmiňuje pozvánku na svatbu, kterou Kamprad poslal v roce 1950 známému fašistovi Peru Engdahlovi, vůdci antisemitského a nacistického uskupení Nysvenska. Zdůrazňuje v ní svou hrdost na to, že oba patřili ke stejnému okruhu lidí.

KNIHA JE ZALOŽENA NA OFICIÁLNÍCH DOKUMENTECH

Kniha, která je založena na desítkách rozhovorů, oficiálních dokumentů a více než 500 dopisech, vypráví též příběh jednoho z Kampradových nejlepších přátel, rakouského Žida Otty Ullmanna, který byl jako malý chlapec krátce před vypuknutím druhé světové války poslán do Švédska. Rodiče odjet do bezpečí nemohli, protože Švédsko nechtělo přijmout příliš mnoho Židů, a v roce 1944 je nacisté v Německu zabili. V témže roce již Otto pracoval na statku Kampradových, kteří ho vzali s jistým váháním, jelikož stáli na straně "strýčka Hitlera".

Kampradův mluvčí Per Heggenes ve středu agentuře AP sdělil, že šéf firmy IKEA o existenci složky tajné policie do současnosti nevěděl, a zopakoval, že Kamprad považuje své zapojení do nacistického hnutí za největší chybu svého života. "V současné době Ingvar ani v nejmenším nesympatizuje s nacismem," podotkl Heggenes.

Kamprad přiznal svou nacistickou minulost v roce 1988 v knize pojednávající o jeho životě a požádal o odpuštění za svou "hloupost". Švédským médiím také přiznal, že v letech 1945-1948 navštěvoval schůzky nacistických organizací.

Své sympatie k nacistickému hnutí připsal výchově. Prý byl velmi ovlivněn svou sudetoněmeckou babičkou, která obsazení pohraničních oblastí někdejšího Československa Hitlerem vnímala jako osvobození a která ho již v raném věku seznámila s nacistickou propagandou v časopisech.

Kamprad verboval nové členy
Americké sdružení přeživších židovského holocaustu a jejich potomků v prohlášení vyzvalo k zahájení vyšetřování Kampradovy minulosti. "Přeživší holocaustu jsou šokováni zprávami o hloubce Kampradova zapojení do nacistického hnutí, které v dřívější době Kamprad banalizoval prohlášením, že šlo o 'pomatení teenagera'," uvádí se v komuniké.

"Dokumenty švédské rozvědky ale popisují, jak verboval do fašistického hnutí nové členy, a že s ním byl spojen ještě dlouho po skončení druhé světové války. To lze jen těžko označit za mladickou nerozvážnost," dodává se textu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!