Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Slovenský herec Kňažko oznámil, že bude kandidovat na prezidenta

Milan Kňažko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kňažko. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. O prezidentský úřad se na Slovensku chce ucházet jako nezávislý kandidát. Do politiky se vrací po 11 letech.

Kňažko patřil mezi hlavní aktéry pádu komunismu na Slovensku. Už v říjnu 1989 v otevřeném dopise slovenské vládě sdělil, že se rozhodl vrátit titul zasloužilého umělce udělený v roce 1986. Protestoval tím proti perzekuci signatářů petice Několik vět. Následující měsíc se aktivně zapojil do pořádání mítinků a spoluzakládal hnutí Veřejnost proti násilí (VPN).

Poradce Havla i ministr

Po zvolení Václava Havla prezidentem se stal jeho poradcem. Tuto funkci však opustil již v červnu 1990, kdy se rozhořel spor o pomlčku v názvu státu. Poté působil jako poslanec Federálního shromáždění a ministr mezinárodních vztahů Slovenské republiky.

Začátkem 90. let se postavil po bok tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a stál u zrodu Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Spojenectví s kontroverzním premiérem, které bylo Kňažkovi opakovaně vytýkáno, nemělo dlouhé trvání.

Volby na Slovensku

Prezidentských voleb se na Slovensku může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců ze 150členného parlamentu, nebo kterého v petici podpoří.

Napětí mezi oběma politiky vyústilo v Kňažkovo odvolání z funkce slovenského ministra zahraničí na jaře roku 1993. Jako řadový poslanec se v následujících letech podílel na vzniku hned několika politických subjektů, mimo jiné Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU).

Od října 1998 do října 2002 byl ministrem kultury SR ve vládě Mikuláše Dzurindy. V následujících parlamentních volbách už nekandidoval. Místo toho se v lednu 2003 ujal řízení slovenské komerční televize Joj, jejímž ředitelem byl do konce února 2007.

Milan Kňažko se narodil 28. srpna 1945 v obci Horné Plachtince v okrese Veľký Krtíš. Než se mu podařilo dostat na Vysokou školu múzických umění, pracoval jako kulisák, lesní dělník a horník. Akademii dokončil v dramatickém roce 1968, poté mu bylo ještě na dva roky dovoleno pokračovat ve studiích na univerzitě ve francouzském Nancy. Po návratu na Slovensko se postupně stal členem bratislavského Divadla na korze, Nové scény a v roce 1985 vstoupil do činohry Slovenského národního divadla, kde působil až do svého odchodu do politiky v roce 1990.

Dobří holubi či Normal

Populárním se Kňažko stal během 70. a 80. let díky svým filmovým, televizním a divadelním rolím. Starší diváci si jej pamatují jako představitele titulní role ve filmu Dobří holubi se vracejí, ti mladší jako masového vraha Petera Kürtena ze snímku Normal.

Coby divadelní herec je dobře znám i českému publiku. V roce 2011 byl patronem tradičního festivalu Slovenské divadlo v Praze a o čtyři roky dříve byl dokonce nominován na Cenu Thálie za roli Pabla Picassa v pražském Divadle Ungelt.

Milan Kňažko je potřetí ženatý a má tři syny. Je mimo jiné nositelem francouzského Řádu čestné legie.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...