21. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Slovinský filozof Slavoj Žižek slaví sedmdesátiny, promluvil i na Václavském náměstí

Slovinský filozof Slavoj Žizek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinský filozof Slavoj Žizek. | foto: Wikimedia/Andy Miah

Lublaň/Praha Slovinský levicový filozof a kulturní teoretik Slavoj Žižek, který se narodil 21. března 1949 v Lublani, patří k nejvýznamnějším společenským vědcům současné Evropy. Ve svém díle čerpá z tradic Karla Marxe, Georga Friedricha Hegela a také z psychoanalytické teorie Jacquese Lacana.

Žižek vystudoval filozofii na univerzitě v Lublani a psychoanalýzu na univerzitě v Paříži. V roce 1990 neúspěšně kandidoval za Liberální demokracii Slovinska na prezidenta v prvních slovinských postkomunistických volbách. Od roku 2005 je členem Slovinské akademie věd a umění. Věnuje se celé řadě témat zahrnujících fundamentalismus, globalizaci, kyberprostor či multikulturalismus.

Je výzkumným pracovníkem Lublaňské univerzity a také autorem řady literárních děl psaných převážně anglicky, v češtině vyšly například jeho knihy Mluvil tu někdo o totalitarismu? (2007), Násilí (2013) či Požadujme nemožné (2014) a je také protagonistou filmových dokumentů Perverzní průvodce ideologií (2012) a Den osvobození (2016), který popisuje koncert kultovní slovinské hudební skupiny Laibach v KLDR.

Časopis Foreign Policy ho v roce 2012 zařadil na seznam 100 největších světových myslitelů. V roce 2005 o něm byl natočen americký dokument Žižek! V listopadu 2011 na výročí sametové revoluce promluvil na pražském Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kterou pořádala za podpory odborů iniciativa ProAlt.

Je potřetí ženatý, má syna.

ČTK
S. Trolljegeren 15:25 2.4.2019

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!