13. března 2019 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Emma Smetana se opřela do zesnulé Věry Bílé: Byla líná a hloupá, snad se v nebi nesejde s mým otcem

Emma Smetana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emma Smetana. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Moderátorka a muzikantka Emma Smetana se ostře opřela do zesnulé zpěvačky Věry Bílé, která v úterý v nemocnici podlehla infarktu. O uznávané romské zpěvačce napsala, že úspěšnější kariéry nedosáhla kvůli své hlouposti, lenosti a nespolehlivosti. Obě ženy spojoval Jiří Smetana, otec Emmy, jenž léta dělal Bílé manažera.

Smetana ve svém úterním instagramovém příspěvku nejprve zmínila vzpomínku na Věru Bílou z října roku 1997, kdy někdejší moderátorka zpráv v TV Nova absolvovala své první pódiové vystoupení. Tehdy jí prý bylo devět let a romská zpěvačka ji vytáhla na jeviště v klubu ve francouzském Schiltigheimu, aby si společně zazpívaly píseň E Daj Nasvali. 

„Věra byla podstatnou součástí mého dětství a dospívání. Tatínek ji dostal do desítek zemí, do těch nejprestižnějších sálů včetně Hollywood Bowlu, kde Beatles nahráli svou jedinou živou desku,“ pokračovala Smetana se slovy, že lepšího manažera než byl její - již více než dva roky zesnulý - otec, v Česku nikdo neměl.

Emma Smetana.
Emma Smetana při natáčení filmu Sukničkáři.

„Jenže bohužel - tohle nezměrné úsilí opakovaně naráželo na zničující krátkozrakost, hloupost, nespolehlivost a lenost. Věra odmítla mnoho nabídek, které se neodmítají, protože někde jinde zrovna číhaly rychlejší peníze. Které pak všechny naházela do automatů,“ napsala Smetana na sociální síť.

12.března 2019 v 18:18, příspěvek archivován: 13.března 2019 v 14:10

Zpěvačka, která se mimo jiné proslavila vystupováním s romskou kapelou Kale, podle ní odmítla několik důležitých, již domluvených zakázek. Namátkou koncert ve Vatikánu pro papeže nebo vystoupení v newyorské Carnegie Hall.

„Až nakonec musel tatínek odříct Věru. Těch deset let se výrazně podepsalo na jeho zdraví a nervech. Strašně ho trápilo, že Věra Bílá&Kale byli jen krůček od toho stát se megastars světového významu,“ uvedla dále Smetana.

Neopomněla zmínit, že Bílá odešla ze světa jako jedna z nejtalentovanějších, ale zároveň nejtragičtějších bytostí. „Děkuju za nádherné písničky, děkuju za legraci v dodávce na turné po Evropě, děkuju za barevné a roztančené dětství. Ale Věro, pokud jsi náhodou v nebi, pak tě moc prosím, za mým tatínkem už nechoď, ať může dál odpočívat v pokoji,“ dodala jednatřicetiletá umělkyně, jež se do povědomí veřejnosti dostala i díky svému nepřechýlenému příjmení.

Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.