Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Konec zázračného dítěte, které radilo i Gatesovi. Po podvodu a insolvenci spáchal Lukáš Hakoš sebevraždu

Lukáš Hakoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Hakoš | foto: CC BY-SA 4.0: Tomasmarget; Wikimedia

Praha Od dětství směřoval Lukáš Hakoš (31) ke kariéře úspěšného podnikatele. Už v devíti letech si dopisoval se samotným Billem Gatesem - navrhnul mu, jak vylepšit e-mailový klient Microsoft Outlook. Založil firmu Clever Monitor, která měla nakročeno zařadit se po bok nejúspěšnějších českých startupů. Na jaře byl však Hakoš obviněn z podvodu a firma se dostala do insolvence. Jeho sen se rozpad. Podnikatel před několika dny spáchal sebevraždu, uvedl portál Info.cz.

V pátek 27. září se konal Hakošův pohřeb. „Je to extrémně smutný příběh. Jedna věc jsou peníze, lidský život je ale úplně něco jiného,“ uvedl pro INFO.CZ spolu s žádostí o zachování anonymity jeden z podnikatelových bývalých obchodních partnerů.

V dětství Hakoš vytvořil řadu programů a aplikací. Udržoval kontakt se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, kterého zaujal mladíkův návrh na zdokonalení programu Microsoft Outlook. Později se proměnil v podnikatele a do svého pořadu si ho pozval třeba moderátor Jan Kraus.

Firma Clever Monitor, u jejíž zrodu stál, se pyšnila bohatou klientelou (například BMW či NASA) a otvírala pobočky po celém světě.  Jenže zároveň trpěla fináčními problémy.

Hakošova kariéra se začala bortit, když na něj podal trestní oznámení podnikatel Pavel Novák z Litoměřic. Jeho firma (jako řada jiných) půjčila v lednu 2018 softwarové společnosti Clever Monitor tři miliony korun. Ty se mu měly o rok později vrátit i s osmiprocentním úrokem. Jednatel firmy Hakoš ale splnění závazků nezajistil. Novákově firmě se vrátil pouze milion, který dostal po částech od různých subjektů. Podle portálu FAEI.cz byl Clever Monitor v té době již značně předlužený. Letos v únoru dluhy společnosti činily zhruba sto milionů korun.

„Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ citoval FAEI.cz Nováka. Softwarová firma nevyplatila ani slíbený úrok. Novák proto podal u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod.

Problém spočíval i v tom, že při sjednávání smlouvy Hakoš za firmu Clever Monitor údajně předložil zkreslené účetní výkazy, které se značně odlišovaly od těch zveřejněných v obchodním rejstříku. Společnost následně odvolala Hakoše z funkce jednatele s tím, že akcionáře a management o smlouvě s Novákem neinformoval.

Po Hakošovi zůstala manželka Helena a roční dcera Emily.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!