29. září 2019 11:58, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Konec zázračného dítěte, které radilo i Gatesovi. Po podvodu a insolvenci spáchal Lukáš Hakoš sebevraždu

Lukáš Hakoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Hakoš | foto: CC BY-SA 4.0: Tomasmarget; Wikimedia

Praha Od dětství směřoval Lukáš Hakoš (31) ke kariéře úspěšného podnikatele. Už v devíti letech si dopisoval se samotným Billem Gatesem - navrhnul mu, jak vylepšit e-mailový klient Microsoft Outlook. Založil firmu Clever Monitor, která měla nakročeno zařadit se po bok nejúspěšnějších českých startupů. Na jaře byl však Hakoš obviněn z podvodu a firma se dostala do insolvence. Jeho sen se rozpad. Podnikatel před několika dny spáchal sebevraždu, uvedl portál Info.cz.

V pátek 27. září se konal Hakošův pohřeb. „Je to extrémně smutný příběh. Jedna věc jsou peníze, lidský život je ale úplně něco jiného,“ uvedl pro INFO.CZ spolu s žádostí o zachování anonymity jeden z podnikatelových bývalých obchodních partnerů.

V dětství Hakoš vytvořil řadu programů a aplikací. Udržoval kontakt se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, kterého zaujal mladíkův návrh na zdokonalení programu Microsoft Outlook. Později se proměnil v podnikatele a do svého pořadu si ho pozval třeba moderátor Jan Kraus.

Firma Clever Monitor, u jejíž zrodu stál, se pyšnila bohatou klientelou (například BMW či NASA) a otvírala pobočky po celém světě.  Jenže zároveň trpěla fináčními problémy.

Hakošova kariéra se začala bortit, když na něj podal trestní oznámení podnikatel Pavel Novák z Litoměřic. Jeho firma (jako řada jiných) půjčila v lednu 2018 softwarové společnosti Clever Monitor tři miliony korun. Ty se mu měly o rok později vrátit i s osmiprocentním úrokem. Jednatel firmy Hakoš ale splnění závazků nezajistil. Novákově firmě se vrátil pouze milion, který dostal po částech od různých subjektů. Podle portálu FAEI.cz byl Clever Monitor v té době již značně předlužený. Letos v únoru dluhy společnosti činily zhruba sto milionů korun.

„Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ citoval FAEI.cz Nováka. Softwarová firma nevyplatila ani slíbený úrok. Novák proto podal u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod.

Problém spočíval i v tom, že při sjednávání smlouvy Hakoš za firmu Clever Monitor údajně předložil zkreslené účetní výkazy, které se značně odlišovaly od těch zveřejněných v obchodním rejstříku. Společnost následně odvolala Hakoše z funkce jednatele s tím, že akcionáře a management o smlouvě s Novákem neinformoval.

Po Hakošovi zůstala manželka Helena a roční dcera Emily.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!