Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vondráčková psa netýrala. Soud zvažuje vyšší odškodnění

Helena Vondráčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Vondráčková. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší soud dal zpěvačce Heleně Vondráčkové šanci na vyšší odškodnění za články, podle kterých se bezcitně chovala ke svému nemocnému psovi. Justice zatím zpěvačce přiznala 300 000 korun, podle Nejvyššího soudu však při tom nezohlednila všechny okolnosti.

Sporem Vondráčkové a nakladatelského domu Bauer Media se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Vondráčková v žalobě na ochranu osobnosti žádala, aby sankce měla také preventivní funkci, tedy aby byla pro nakladatelství dostatečně citelná.

Pražské soudy k tomu podle Nejvyššího soudu nezaujaly jasné stanovisko, přestože se zásah do práv Vondráčkové může v budoucnu teoreticky opakovat, a to vzhledem k tomu, že Bauer Media vydává společenské magazíny a zpěvačka je českou celebritou.

Helena Vondráčková

Helena Vondráčková

Další chybu vytkl Nejvyšší soud konkrétně vrchnímu soudu. Jde o to, že Městský soud v Praze při stanovení výše odškodnění zohlednil skutečnost, že Vondráčková s tituly nakladatelství Bauer Media nekomunikovala, na rozdíl od jiných médií.

Selektivním přístupem tak podle prvostupňového soudu mohla přispět k neúplnosti a nepřesnosti zveřejněných informací. S touto argumentací Vondráčková nesouhlasila, ale odvolací soud se s jejími námitkami nijak nevypořádal, což nyní musí napravit.

Soudy dospěly k závěru, že zpěvačka psa netýrala

Sporné články vyšly v roce 2008 v Pestrém světě. První z nich měl titulek "Bezcitná panička! Helena Vondráčková nechala umírat svoji fenku opuštěnou". Text naznačoval, že zpěvačka nechala nemocné zvíře v péči cizích lidí a nezkušeného veterináře. Soudy dospěly k závěru, že články se nezakládají na pravdě. Vondráčková měla po jejich zveřejnění psychické problémy.

V žalobě na ochranu osobnosti zpěvačka žádala odškodnění 2,1 milionu korun. Městský soud v Praze jí přiznal 150 000 korun, odvolací soud částku zdvojnásobil.

Vondráčková se soudí opakovaně

Vondráčková a její manžel a manažer Martin Michal se na českou justici obracejí velmi často. Vedli zejména řadu sporů na ochranu osobnosti s bulvárním tiskem. Uspěli jen v některých případech. Nejvyšší soud například v roce 2011 rozhodl, že by jim vydavatelství Bauer Media mělo zaplatit za opakované užití jejich fotek v televizních reklamách na své časopisy. Šlo prý o bezdůvodné obohacení na úkor známých osobností. Vondráčková s Michalem zvažovali také arbitráž s Českou republikou. Jsou přesvědčeni o tom, že jim česká justice a policie neposkytly dostatečnou ochranu ve sporech s vydavateli bulváru.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.