29. srpna 2018 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Stály proti němu bouře i medúzy.‘ Brit uplaval 530 km podél Anglie, chtěl upozornit na problémy vod

Plavání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavání (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Londýn Britský otužilec, právník a zapálený ekolog Lewis Pugh ve středu odpoledne úspěšně dokončil svůj další husarský kousek, když po více než 530 kilometrech doplaval podél pobřeží Británie v Lamanšském průlivu do Doveru. Vytrvalostní plavec, kterého v cíli cesty přivítala manželka a ministr životního prostředí Michael Gove, tak chtěl upozornit na nutnost lepší ochrany vod.

„Chci tím poukázat na jediné: naše oceány trpí. Dokud něco opravdu a vážně nepodnikneme, nevím, jestli se to napraví,“ řekl osmačtyřicetiletý Pugh agentuře Press Association před začátkem akce.

Pugh, přezdívaný Lední medvěd, má za sebou sérii odvážných plaveb v nejchladnějších a nehostinných vodách světa. Mnohé z nich uskutečnil s cílem upozornit na různé ekologické problémy.

Na trasu nazvanou The Long Swim vyrazil 12. července z pláže Sennen Cove v hrabství Cornwall. Denně uplaval kolem deseti až dvaceti kilometrů a cíle dosáhl o den dříve, než bylo plánováno, píše britský tisk.

„O chvíli, kdy konečně spatřím Bílé útesy doverské, sním už téměř 50 dnů. Nebyl jsem si jistý, zda se mi to podaří, a je to jako sen,“ řekl Pugh televizi Sky News asi dva kilometry před cílem.

Ministr Gove Pughův kousek ocenil. „Proti němu stály bouře, medúzy i bolestivé zranění ramene. Lewis ale prokázal odhodlání a odvahu, je nám inspirací,“ prohlásil Gove.

ČTK