9. listopadu 2013 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kouřil crack. Starosta Toronta zvažuje odvykací léčbu

Starosta Toronta Rob Ford. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Toronta Rob Ford. | foto: Reuters

TORONTO Starosta Toronta Rob Ford, který se ocitl pod tlakem na odstoupení po svém přiznání ke kouření cracku a k problémům s alkoholem, by mohl nastoupit odvykací léčbu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na Fordova právníka.

Právník Dennis Morris uvedl, že starosta největšího kanadského města "zvažuje různé možnosti" a léčba závislostí "je jednou z nich". "Uvidíme, co řekne v několika příštích dnech," podotkl Morris.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Morris se tak vyjádřil v pátek, tedy dva dny poté, co se starosta Ford omluvil za video, v němž v opilosti chrlí nadávky a vyhrožuje komusi vraždou. Čtyřiačtyřicetiletý ženatý otec dvou dětí prohlásil, že byl "mimořádně opilý" a že je mu to "trapné".

Starosta odmítá odstoupit z funkce

Torontská policie minulý týden sdělila, že má jiný videozáznam, na němž je Ford očividně zachycen, jak kouří "kokain ve formě cracku". Spekulace o videu se objevily již v květnu. Starosta toto obvinění dlouho popíral, v úterý se ale přiznal. Ze své funkce nicméně odmítá odstoupit a dokonce prý míní znovu kandidovat, až mu za rok vyprší mandát.

Starostův starší bratr Doug Ford v pátek prohlásil, že Robovi "by trochu poradenské služby prospělo". "Kdyby si Rob vzal týden, dva volno, vrátil se, shodil dvacet, třicet kilo a patřičně se choval, bylo by těžké ho porazit," dodal Doug Ford.

Toronto nemá mechanismus, jak starostu odstranit, pokud není usvědčen a uvězněn z nějakého zločinu. Část radních Forda vyzývá, aby z funkce aspoň dočasně odstoupil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz